Doba čtení:1 m, 19 s
Symbolem a iniciátorkou hnutí je švédská aktivistka Greta Thunbergová, která seděla během srpna 2018 před švédským parlamentem s cedulí, kde měla napsáno „Skolstrejk för klimatet“ neboli „Školní stávka pro klima“. Foto: wikipedia.org Anders Hellberg

Aktivisté hnutí na ochranu klimatu Fridays for Future chtějí v pátek v bankovní čtvrti Frankfurtu nad Mohanem demonstrovat proti investicím finančního sektoru do odvětví, která poškozují klima. Více než 70 skupin z celého Německa chystá „velké a pestré akce“, které mají „narušit běžný chod událostí v bankovní čtvrti“.

Finanční sektor ve Frankfurtu aktivně financuje klimatickou krizi a prodává naši budoucnost,“ uvedlo v prohlášení hnutí Fridays for Future. Zapojit se chtějí i další organizace, například Greenpeace a Verdiho mládež, napsal server msn.com.

Čtěte také:
Rakousko a Německo jsou laboratoře ekoprůšvihu
Němci směřují k energetické závislosti

Podle prohlášení jsou protesty zaměřeny na investice do uhelného, ropného a plynárenského průmyslu. Podle hnutí peníze, které finanční sektor poskytuje těmto odvětvím, „podporují“ klimatickou krizi.

Fridays for Future je mezinárodní hnutí žáků a studentů, kteří se rozhodli místo docházky do školy účastnit demonstrací, kde žádají, aby byla politiky učiněna rázná opatření proti dalšímu globální oteplování. Požadují, aby byl naplněn cíl maximálního oteplení o 1,5 stupně přijatý na Světové konferenci o změně klimatu v Paříži 2015 v Pařížské dohodě Organizace spojených národů.

Symbolem a iniciátorkou hnutí je švédská aktivistka Greta Thunbergová, která seděla během srpna 2018 před švédským parlamentem s cedulí, kde měla napsáno „Skolstrejk för klimatet“ neboli „Školní stávka pro klima“. Podle příkladu Thunbergové chodí studenti v pátek místo vyučování protestovat do ulic.