Motorkářka se fotila v dole

40. ročník Rallye Dakar startuje 6. ledna 2018, měří zhruba 9 tis. kilometrů a účastní se jí 553 závodníků, včetně první Češky na Dakaru Gabriely Novotné. Foto: Severočeské doly

Atraktivní kulisu Dolu Nástup Tušimice (DNT) si pro pořízení svých propagačních fotografií vybrala talentovaná motocyklová závodnice Gabriela Novotná, která se díky úspěšným výsledkům v marocké Merzouga Rallye jako vůbec první Češka kvalifikovala na jubilejní 40. ročník nejnáročnějšího závodu na světě – Rallye Dakar 2018.

V křehké 28leté tlumočnici angličtiny a francouzštiny by málokdo hledal první ženu v republice odhodlanou zdolat nejobtížnější závod, který je tradiční doménou mužů. „Dakar je nejtěžší závod na světě a člověk tam pozná kým je. Pro mě to není o překonávání chlapů. Mě naplňuje volná jízda na motorce. Na Dakaru je míra dojezdovosti kolem 53 procent, proto je mým přáním dojet do cíle a závod si pořádně užít,“ prozradila Hornickým listům sympatická závodnice.

Čtěte také:
Caterpillar snížil odhad tržeb a zisků
Mobil ušitý horníkům na míru

Testem na Dakar – účastí v Merzou‑ ga Rallye – prošla skvěle. V marockých písečných dunách letos v květnu splnila všechny podmínky dojezdu včetně projetí kontrolních GPS bodů na trase a dojela v motocyklové kategorii na 42. příčce (závodu se účastnilo přes 200 jezdců). Navíc celý rok dodržuje důkladně režim přípravy – během týdne absolvuje 4× trénink v posilovně, 3× na motorce, 6× ranní běh a 2× jízdu na kole. Jubilejní 40. ročník Rallye Dakar startuje 6. ledna 2018 v Peru a přes Bolívii vede do Argentiny, kde bude 20. ledna cíl. Trasa měří zhruba 9 tis. kilometrů a účastní se jí 553 závodníků z 29 zemí světa. Bude mezi nimi 26 % nováčků, včetně první Češky na Dakaru Gabriely Novotné.

Zatímco na DNT se závodnice týmu Klymčiw racing prezentovala se zbrusu novou motorkou KTM, Dakar pojede na přestavěném endurovém modelu klasické Husqvarny 450 s upravenou přídavnou nádrží, kokpitem a dalšími potřebnými prvky. Gabriela Novotná startuje na závodech dálkových rallye pouhé tři roky. Na motorce přitom jezdí od 21 let, kdy si pořídila první silniční model. Do konce roku čeká Gabrielu v říjnu světový šampionát Rallye Oilibya of Marocco a v listopadu pak dvoutýdenní tréninkový camp.

Po vánočních svátcích 27. prosince odlétá do Jižní Ameriky, kde jako první Češka na motocyklu pojede Rallye Dakar. Všichni jí držíme palce, aby závod dopadl co nejlépe a mladá šampiónka navázala na úspěchy jediné ve světě proslulé české automobilové závodnice legendární Elišky Junkové, která kdysi napsala: „Dokázala jsem ve svém oboru, že se žena může vypracovat na úroveň nejlepších mužů, ale to není tak významné. Důležitý je důkaz, že se může vypracovat podle svých přirozených ženských vlastností a schopností.“

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo