Gazprom dramaticky zvýšil zisk

Gazprom má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí včetně České republiky. Kontrolu nad firmou má Kreml. Foto: wikipedia.org

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom ve druhém čtvrtletí meziročně více než ztrojnásobila čistý zisk na 521,2 miliardy rublů (asi 152 miliard Kč). Těžila z oživení trhu s energiemi.

Tržby v období od dubna do června stouply na 2,07 bilionu rublů z 1,16 bilionu ve stejném obdobím loni. Pomohly jim rekordně vysoké ceny zemního plynu v Evropě, kam společnost od začátku roku zvýšila dodávky, aby uspokojila silnější poptávku poté, co se evropské ekonomiky začaly zotavovat z pandemie covidu-19. Produkci v aktuálním čtvrtletí by podle firmy mohl poškodit požár z počátku tohoto měsíce ve stanici na severu Ruska.

Čtěte také:
Litva přestala odebírat elektřinu z Běloruska
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Gazprom očekává, že letos dá na investice 1,8 bilionu rublů. V úterý uspořádá konferenci pro investory, na které by se podle agentury Reuters měl vyslovit jak k obnově po požáru, tak k politicky výbušnému plynovodu Nord Stream 2.

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Je klíčovým dodavatelem plynu do mnoha evropských zemí včetně České republiky. Kontrolu nad firmou má Kreml.

Novou smlouvu o dodávkách plynu na dalších 15 let podepsalo s Gazpromem Maďarsko, oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Kolik plynu bude Maďarsko v rámci nové dohody od září dovážet a jakou za něj bude platit cenu, neupřesnil. Západní partneři Budapešti zemi často kritizují, že s Ruskem v energetice příliš úzce spolupracuje. Maďarská vláda kritiku odmítá a tvrdí, že se zabývá všemi možnostmi diverzifikace dodávek energie. Maďarský premiér Viktor Orbán ale v Evropské unii podle agentury Reuters prosazuje zájmy Moskvy. Opakovaně například vyzval k ukončení protiruských ekonomických sankcí zavedených v roce 2014, kdy Rusko anektovalo poloostrov Krym. V roce 2014 Budapešť také s Ruskem podepsala kontrakt na nákup dvou reaktorů, které do maďarské jaderné elektrárny Paks dodá ruská společnost Rosatom. Projekt se ale zpožďuje.