Doba čtení:1 m, 11 s
Nový generální ředitel OKD Roman Sikora. Foto: OKD

Generálním ředitelem těžební společnosti OKD se stal současný předseda představenstva firmy Roman Sikora. Post generálního ředitele nebyl dříve obsazen. Sikora dosud ve vedení podniku zastával pozici obchodního ředitele, uvedla mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková.

Jako patriot tohoto regionu si cením příležitosti stát v čele jedné z nejvýznamnějších průmyslových společností v kraji a jediného producenta černého uhlí v Česku také jako její generální ředitel. S celým týmem vedení usilovně pracujeme na zajištění všeho, co je potřeba k úspěšnému prodloužení těžby, neboť společnost OKD má důležitou roli v řešení energetické situace,“ řekl Sikora.

Prezident Pavel sfáral v Darkově

Sikora, kterému je 58 let, nastoupil do OKD loni v dubnu. Přišel tam z pozice výkonného ředitele černouhelného polského dolu PG Silesia Czechowice-Dziedzice (Čechovice-Dědice). Předtím pracoval v hutnictví. Má vystudovanou Vysokou školu báňskou-Technickou univerzitu Ostrava, obor strojní zařízení dolů a hutí. Je držitelem titulu MBA v oboru ekonomika řízení podniků.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale těžbu ve většině dolů ukončilo, protože se dlouhodobě nevyplácela. Těží už se jen v Dole ČSM na Karvinsku, kde má těžba pokračovat do konce roku 2025. Ročně firma vyprodukuje zhruba 1,3 milionu tun uhlí. V OKD pracuje včetně dodavatelských zaměstnanců přibližně 3300 lidí, kmenových pracovníků je 2500. Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát.