Doba čtení:1 m, 17 s
Glencore je největším světovým obchodníkem s komoditami. Foto: wikipedia.org

Obchodník s komoditami a těžař Glencore má za loňský rok ztrátu, poprvé od roku 2015 ztrátu. Důvodem byl odpis hodnoty investic do uhlí, ropy a mědi. Čistá ztráta činila 404 milionů USD (9,3 miliardy korun) ve srovnání se ziskem 3,41 miliardy USD o rok dříve, uvedla firma.

Největšího obchodníka s komoditami trápí propad poptávky po uhlí v Evropě kvůli odklonu od uhelných elektráren a nižší ceny na některých důležitých trzích. Firma loni odepsala majetek za 2,8 miliardy USD. Významný podíl měl na tom hlavně odpis hodnoty majetku v Kolumbii ve výši téměř jedné miliardy USD. Kolumbie je hlavním vývozcem do Evropy a Glencoru tam patří firma Prodeco, která provozuje dva doly. Vlastní také třetinový podíl v dole Cerrejón.

Čtěte také:
Australský důl bude s Číňany provozovat Glencore
Rio Tinto dá miliardy na těžbu bauxitu

Dalším důvodem odpisů bylo, že Glencore musel kvůli nízkým cenám kobaltu ukončit těžbu mědi v Africe. Kobalt je doprovodným prvkem v rudách mědi. Firmě ale také skončila licence na těžbu ropy v Čadu, upozornila agentura Reuters.

Propad poptávky po uhlí v Evropě nedělá starosti jen firmě Glencore. Největší těžařská společnost na světě BHP Group uvažuje, že opustí těžbu uhlí. Společnost Anglo American pak v příštích letech plánuje ukončit těžbu termálního uhlí, které se používá v uhelných elektrárnách, podotýká agentura Bloomberg.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků