Habeck: Nord Stream 2 je překážkou pro svobodu

Plynovod Nord Stream 2 má už brzy přivádět zemní plyn z Ruska přímo do Německa po dně Baltského moře. Foto: nord-stream2.com

Německo-ruský projekt takřka dokončeného plynovodu Nord Stream 2 je překážkou pro svobodu v Bělorusku či na východní Ukrajině. Na úvod stranického sjezdu německých Zelených to o víkendu řekl spolupředseda strany Robert Habeck.

Kdo chrání klima, chrání svobodu,“ řekl Habeck a dodal, že dokončovaný plynovod brání vítězství svobody v Bělorusku a na východě Ukrajiny. „Ukazujeme tím, že fosilní energetický zdroj je pro nás důležitější než svoboda,“ řekl. Prohlásil rovněž, že Nord Stream 2 je špatná a nákladná investice do energetické infrastruktury, která za 20 let po přechodu na obnovitelné zdroje nebude potřebná.

Čtěte také:
Odborníci varují: Plyn je pro klima horší než uhlí
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Zelení plynovod kritizují dlouhodobě. Kancléřská kandidátka strany Annalena Baerbocková, která spolu s Habeckem stranu vede, řekla, že by výstavbu zastavila. Naopak její sok Armin Laschet, který do zářijových parlamentních voleb povede konzervativní unii CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, s plynovodem nadále počítá. Laschet řekl, že souhlasí se stanoviskem německé vlády, podle které je Nord Stream 2 hospodářským projektem, proto ho nelze použít k sankčnímu potrestání Ruska.

Plynovod Nord Stream 2 má už brzy přivádět zemní plyn z Ruska přímo do Německa po dně Baltského moře. Německo energetickou surovinu potřebuje vzhledem k ústupu od jaderných a uhelných elektráren. Nord Stream 2, jehož větev povede i do Česka, se však stal předmětem sporů mimo jiné proto, že obchází státy jako Polsko, pobaltské země a také Ukrajinu, které tak přijdou o tranzitní poplatky. Například Washington je navíc přesvědčený, že plynovod zvýší ruský ekonomický a politický vliv na Evropu a podle některých kritiků dokonce bude představovat bezprostřední hrozbu pro mír v Evropě.

Washington však nedávno oznámil, že neuvalí původně plánované sankce na firmu Nord Stream 2 AG, která projekt rusko-německého plynovodu vede. Evropský parlament se v dubnu vyslovil pro zastavení stavby plynovodu ve výzvě k přijetí tvrdších protiruských sankcí v reakci na zjištění českých tajných služeb o ruském podílu na explozích muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.