Hamáček: Uhelné regiony má řešit vláda

Místopředseda vlády Jan Hamáček chce vytvořit pracovní skupinu, která se bude zabývat budoucím ukončením těžby a přeměnou uhelných regionů. Foto: ČSSD

Na úrovni vlády by měla vzniknout pracovní skupina, která by se zabývala přeměnou uhelných regionů v Česku po ukončení těžby uhlí. Řekl to místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) při své návštěvě Karlovarského kraje. Po vzoru Německa by kabinet měl připravit i legislativní návrhy, které by popsaly, za jakých podmínek a kdy bude těžba ukončena a jak stát takto postiženým regionům pomůže.

Podle Hamáčka nemá smysl vymýšlet vlastní postup, když je možné se inspirovat Německem, kde vláda řekla, dokdy těžba skončí a kolik na restrukturalizaci uhelných regionů dá. „Toto očekávám od té pracovní skupiny. Že se stejně jako v Německu jasně a čitelně zformuluje politika státu vůči těmto regionům a že se jasně řekne ano, končíme tehdy a tehdy a za takových podmínek a dostanete tohle a tohle. To tady zatím chybí,” uvedl Hamáček.

Čtěte také:
Proti ekologickým radikálům zasáhla policie
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

Těžba uhlí v Sokolovské pánvi má skončit podle dosavadních plánů asi za 20 let. Jenže růst cen emisních povolenek a další náklady mohou konec těžby urychlit. Obce, Karlovarský kraj i samotná Sokolovská uhelná se proto snaží, aby se region stal pilotním projektem, na kterém se provede citlivý přechod z hospodářství závislém do značné míry na těžbě uhlí v jinou podobu.

Podle odborníků i místních politiků se to ale neobejde bez pomoci státu. Jednou z navrhovaných variant je, aby se část peněz, které firmy v regionu platí za emisní povolenky, do regionu zase vracela v podobě investic do tvorby nových pracovních míst.

Další možností by mohlo být zařazení mezi uhelné regiony, jejichž přerod by měla podpořit Evropská komise. Jak dnes řekla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO), Evropská komise bude vypisovat dotační program a vybere z celkových 42 uhelných regionů šest, které podpoří. „My bychom byli velmi rádi, kdyby se tady podařilo uskutečnit pilotní projekt dekarbonizace,” uvedla Mračková Vildumetzová.

Podle europoslance Pavla Poce (ČSSD) přitom nechybělo málo a Karlovarský kraj se na seznam postižených uhelných regionů nedostal. „Bohužel z ministerstva pro místní rozvoj nepřišel požadavek na to, aby na seznam byly zahrnuty všechny tři uhelné regiony, ale jen jeden, zřejmě Moravskoslezský. Teď se musíme postarat o to, aby ten Sokolovský uhelný region byl jedním z těch pilotních,” řekl Poc.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech