Doba čtení:1 m, 50 s
Kapela Countrybazar. Radislav Jelínek s banjem vpravo. Foto: Countrybazar

Tvrdá práce na šachtě a jemné muzikantské prsty, to přece nemůže jít dohromady. Pro horníka z OKD Radislava Jelínka je však spojení hudby a hornictví celoživotním osudem.

Kluk ze Šumperka se nechal ve svých patnácti zlákat na hornické učiliště tehdejšího Dolu Dukla v Havířově-Šumbarku, na v té době experimentální čtyřletý učební obor důlního elektromontéra s maturitou. Zaujala ho totiž možnost vyučit se řemeslu a současně si otevřít dveře k vysokoškolskému studiu. Vystudoval Hornicko-geologickou fakultu VŠB-TU v Ostravě.

„Z hlediska mých hudebních aktivit bylo důležité, že jsem na učilištním internátu potkal několik kluků, kteří fandili country hudbě stejně jako já. Založili jsme spolu první country kapelu a začali trampovat. Tradičně, s kytarou a při ohníčku, jsem tak vlastně poprvé pořádně přičichl k muzice. S dvěma kolegy z učiliště jsem pak pokračoval i na vysoké a opět z toho vznikla kapela, se kterou jsme v roce 1988 došli dokonce do celostátního finále Porty v Plzni. Členem kapely byl tenkrát i Petr Horák, bývalý hlavní inženýr Dolu ČSM, dnes vedoucí odboru přípravy výroby,“ vzpomíná Jelínek.

Čtěte také:
Do fáraček vlezl hned po veselce
Důl OKD si „zahrál“ v korejském filmu

Dnes třiapadesátiletý vedoucí úseku vrtání a degazace na závodě Sever Dolu ČSM Jelínek se svůj umělecký osud pokoušel spojit s řadou kapel a formací, jejichž jména si už ani přesně nepamatuje. Nakonec si založil kapelu vlastní. Jmenuje se Countrybazar a za cíl si vytkla být zábavovou kapelou, která hraje k poslechu, tanci a s níž si lidé mohou i zazpívat.

Jeho hudební rozlety utlumila starost o rodinu a tři děti, stejně jako několikaletý výlet do světa podnikání s hudbou a hudebními nosiči, které zmařil rozvoj internetu nabízejícího v podstatě veškerou hudební produkci zdarma. „Muzikantský život je složitý. Člověk musí mít kolem sebe lidi mající zájem se rozvíjet a pustit se i do skladeb, které se jim kdysi zdály těžké a nehratelné. Základem dobře fungující kapely je navíc stejně jako na šachtě dobrá parta,“ dodal Jelínek.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Doly OKD nejen z ptačí perspektivy
Bývalá šachta „vyrábí“ elektřinu z vody
OKD zažívá nejtěžší časy v historii

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa