Vláda bude jednat pod tlakem

Ilustrační foto: SHO

Ilustrační foto: SHO

Vláda bude zítra znovu jednat o dřívějších odchodech horníků do důchodu pod nátlakem. Před sídlem vlády totiž budou demonstrovat horníci, kterým se současné odchody do důchodu nelíbí.  

Havíři mají nyní do penze odcházet v necelých 63 letech. Důchodová hranice se každoročně odsouvá o dva měsíce. Podle návrhu by horníci teď tedy chodili do řádného důchodu v necelých 58 letech a do předčasné penze, která je možná až tři roky před termínem, by mohli nastupovat ani ne v 55 letech.

Dřívější odchod do penze pro všechny horníky žádají hornické odbory, protože kvůli horšímu zdraví se mnozí havíři důchodu nedožijí a opatření by řešilo i problém s rušením dolů a propouštěním.

Čtěte také: Horníci se trefují do Pelikána

Podobné argumenty v podkladech pro vládu použilo i ministerstvo práce.  Ministr financí Andrej Babiš (ANO) po červencovém jednání vlády na výjezdním zasedání v Ostravě řekl, že dřívější důchod horníků podporuje, protože si ho zaslouží, ale vadí mu, že by opatření mělo dopad na rozpočet. Míní, že by se měl podílet i majitel dolů.

„Před Úřad vlády bychom měli dorazit kolem 8:30 a podpořit prosazení hornických důchodů. Přijedou kolegové horníci ze Sokolovska a Mostecka,“ sdělil serveru iUHLI.cz předseda SHO OKD a místopředseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Pytlík. Situaci bude iUHLI.cz dále sledovat.

Mohlo by vás zajímat:
Babiš nechce platit horníkům dřívější důchody
Mládek je znepokojen situací v OKD