Doba čtení:1 m, 25 s
Most Foto: wikipedia.org

Svátek horníků oslaví v sobotu 11. září v Mostě také zástupci hornických měst. Město uspořádá setkání hornických měst a obcí ČR. Původně mělo být součástí Mosteckých slavností, ty se ale nekonají kvůli covidové situaci.

Účast na setkání potvrdilo více než padesát spolků a měst z celé republiky, na sever Čech by se měly sjet přes tři stovky lidí. Program pro hornickou veřejnost se bude odehrávat v divadle, v Radničním parku vedle mosteckého magistrátu a na I. náměstí. Část nabídky je určená i pro mosteckou veřejnost.

Čtěte také:
Vodohospodářský systém v okolí lomu ČSA se obnovuje
Na zaplavení lomu ČSA bude chybět až 1,7 miliardy

Zajímavý bude bezesporu hornický průvod v sobotu 11. září, který vyrazí krátce před 11. hodinou z 1. náměstí na nedaleké náměstí Velké mostecké stávky před Repre, kde bude odhalen památník hornických tradic a důlních neštěstí. Veřejnost bude moci sledovat hornické ceremoniály, například předání putovního praporu, který město Most převezme od Žacléře, nebo předávání stuh praporečníkům. Ceremoniály jsou na programu po odhalení pomníku v prostoru mosteckého 1. náměstí, trvat by měly zhruba do 13 hodin.

Na účastníky setkání čeká i další program zahrnující třeba exkurze do Podkrušnohorského technického muzea a Hlavní báňské záchranné stanice, prohlídku děkanského kostela a jeho věže nebo projížďku po jezeře Most. Důležitou součástí setkání bude slavnostní předání cen Český Permon v městském divadle. Ceny uděluje Sdružení hornických a hutnických spolků České republiky v pěti kategoriích osobnostem nebo institucím, které se významně zasloužily o rozvoj hornických tradic. Cenu reprezentuje soška Permona na podstavci ve tvaru zvonku. V letošním roce byl vyhlášen již 18. ročník, do dubnové uzávěrky přišlo celkem 42 nominací do všech kategorií.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa