Doba čtení:2 m, 5 s
Podle ministra průmyslu Karla Havlíčka má ale pro řízení nové sekce nejlepší předpoklady Tomáš Ehler, který v současnosti řídí malý – zhruba desetičlenný – odbor jaderné energetiky. Foto: MPO

Kvůli výstavbě nového bloku jaderné elektrárny Dukovany vznikne na ministerstvu průmyslu a obchodu od 1. května post nového náměstka i celá nová sekce pro výstavbu jaderných zdrojů, která by měla mít 37 zaměstnanců. Radiožurnálu to potvrdil šéf rezortu Karel Havlíček (za ANO).

Jméno konkrétního náměstka vzejde z výběrového řízení. Podle Havlíčka má ale pro řízení nové sekce nejlepší předpoklady Tomáš Ehler, který v současnosti řídí malý – zhruba desetičlenný – odbor jaderné energetiky. Ehler Radiožurnálu potvrdil, že se do výběrového řízení zapojí.

Čtěte také:
Bez jádra to v ČR nepůjde, ukázala studie
Tykač: Uhlí končí, plyn je obrovské riziko

„Od podzimu minulého roku se tomu věnuje. Podle mého názoru má největší předpoklady, má bezpečnostní prověrku, rozumí tomu a odpracoval si to. Myslím, že má velkou šanci, aby prošel tím výběrovým řízením,“ uvedl pro Radiožurnál Havlíček, podle nějž se počet zaměstnanců zaměřených na jadernou energetiku musí výrazně navýšit.

„Je třeba, aby tady byl kompetentní člověk na úrovni náměstka, který pod sebou bude mít desítky lidí. Už to není možné řešit malým týmem. Ta nová sekce bude čítat 37 lidí. K desítce lidí okamžitě dáváme dalších deset lidí. Dalších 20 lidí nastoupí v horizontu jednoho roku,“ uvedl Havlíček.

Hlavním úkolem nové sekce bude jednání s Evropskou komisí, která musí financování nového zdroje notifikovat. Ehler dodává, že stěžejní je teď přijetí nízkouhlíkového zákona, který je ve třetím čtení ve sněmovně. „Jeho schválení je přitom nezbytným předpokladem pro realizaci nejen nového jaderného zdroje Dukovany, ale i dalších nových jaderných zdrojů v souladu se Státní energetickou koncepcí, jejich příprava by měla být zahájena v brzké době tak, abychom krom cílů Státní energetické koncepce mohli naplnit i doporučení Uhelné komise a klimatické závazky ČR.

V přípravě nového bloku jaderné elektrárny Dukovany nastala v posledních týdnech a měsících řada zvratů. V březnu Havlíček oznámil, že se vypsání tendru odkládá na konec letošního roku a na rozhodnutí příští vlády. Na konci května vláda na Havlíčkův návrh odvolala vládního zmocněnce pro výstavbu nových jaderných zdrojů Jaroslava Míla, který měl agendu do té doby na starosti. Po informaci o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 vláda rozhodla vyloučit z okruhu uchazečů ruskou společnost Rosatom. Tuto společnost tak vláda nezahrne ani do předběžného bezpečnostního posouzení. Zůstávají tak tři uchazeči: francouzská EDF, americko-kanadský Westinghouse a jihokorejská KHNP.