Doba čtení:1 m, 30 s
Pavel Tykač vidí energetickou budoucnost Česka ve využívání jádra a vodíku. Foto: iUHLI

Podle majitele energetické skupiny Sev.en Energy Pavla Tykače je nepochybné, že uhlí v Česku i v Evropě pomalu končí. Nahradit ho může pouze jádro nebo plyn. U plynu je ale obrovské bezpečnostní riziko,“ uvedl Tykač v podcastu Insider na serveru Info.cz

Sedmý nejbohatší Čech vidí několik možných energetických scénářů. „Je to politické rozhodnutí. Pokud budeme pospíchat na rychlé uzavření uhlí, tak nezbývá nic jiného než postavit plynové elektrárny. Ty ale bez dotací nikdo nepostaví, protože se to nezaplatí, a je třeba je dotovat po dobu provozu, protože vyrábí mnohem dráž. Musíme je mít kvůli zimním měsícům, kdy je obnovitelné energie málo. To je důvod, proč potřebujeme fosilní zdroje,“ vysvětlil Tykač, který za ideální kombinaci považuje jádro a výrobu elektřiny z vodíku.

Čtěte také:
Bez jádra to v ČR nepůjde, ukázala studie
Nová státní energetická koncepce bude v roce 2023

 „Uhlí to být nemůže. Kdyby se těžilo, jako se těží teď, tak za 20 let jsme bez uhlí. Může to být jenom jádro nebo plyn. U plynu je ale obrovské bezpečnostní riziko,““ vysvětlil Tykač, podle nějž lze uhlí v České republice nahradit pouze jádrem či plynem, protože pro obnovitelné zdroje zde nejsou ideální podmínky kvůli kombinaci energeticky náročného průmyslu a nedostatku přírodních zdrojů.

„Problém Česka je, že když na nás vezmete stejná měřítka jako na Kalifornii, tak prohráváme na celé čáře. Nikdy nedosáhneme dramatického podílu v obnovitelných zdrojích,“ míní Tykač, jehož skupina v poslední době investuje čím dál častěji v zahraničí, má elektrárny v Austrálii, Británii a důl ve Spojených státech, chystá investovat do větrných či solárních parků a v Británii buduje jedno z největších bateriových úložišť na světě.

Celý podcast si můžete poslechnout zde.