Havlíček: Dekarbonizovat musíme obezřetně

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček zdůraznil, že dekarbonizaci považuje za možnou, její tempo je ale třeba správně nastavit. Foto: MPO

Transformaci české energetiky, která se bude postupně odklánět od využívání uhlí, mají pomoci evropské miliardy. Energetici ale varují, že se k dotacím dostanou pozdě. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka jde o velkou výzvu.

Úkolem politiků a úředníků bude nastavit takové parametry veřejné podpory, aby se veškeré přidělené peníze stihly vyčerpat a zároveň co nejefektivněji pomohly splnit národní cíle postupné dekarbonizace, řekl Havlíček na Premium Breakfast deníku E15.

Čtěte také:
Míl: Závislost na jedné rouře z Ruska je riskantní
Češi žádají energetickou soběstačnost

Z energetického sektoru ale zaznívají vážná varování. „Mluvíme tu o obrovských miliardách na investice, které však zatím nemůžeme čerpat. Nyní proto potřebujeme hlavně provozní podporu, abychom dokázali překlenout období právě na přípravu investic. Některé teplárny by se totiž té investiční ani nemuseli dožít,“ varuje šéf strategie EP Energy Jiří Feist.

Skeptická je vůči rychlé transformaci i skupina Sev.enEnergy. „Jestliže Německo počítá s rokem 2038 a zároveň je tento termín podmíněn i několika předpoklady, Česko by v tomto ohledu rozhodně nemělo být rychlejší. Jeho energetika je totiž podobně závislá na uhlí jako německá, ale ekonomická síla obou zemí je nesrovnatelná,“ říká šéf Sev.enEnergy Luboš Pavlas.

Ústup od uhlí by podle Pavlase měl být spíš spontánní, a to na základě rozhodnutí investorů. „Domnívám se, že uhelná komise by měla skončit s doporučením vládě, že s dekarbonizací počítá nejpozději k roku 2050. My si dokážeme představit i rok 2045 či 2040, když k tomu budou podmínky, ale toto individuální rozhodnutí by se už mělo nechat na firmách,“ dodal Pavlas.

Havlíček zdůraznil, že dekarbonizaci považuje za možnou, její tempo je ale třeba správně nastavit. „Pokud budeme k dekarbonizaci přistupovat obezřetně, a nikoliv radikálně, pak je odklon od uhlí zcela jednoznačně správná a jediná možná cesta,“ řekl Havlíček.

Rozhodnutí o termínu konce uhlí vláda na investorech podle něj nechat nemůže. „Stát musí nastavit rozumné parametry, za jakých lze elektrárny a teplárny provozovat, a ty postupně zpřísňovat. Jiná cesta není, ale jde o to, abychom to činili s rozmyslem a nepoškodili celou ekonomiku,“ dodal vicepremiér.