V minulém týdnu byly podepsány dvě smlouvy o zajištění stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Ten by měl být uveden do zkušebního provozu v roce 2036 a zajistit České republice dostatek elektrické energie.
Smlouvy umožňují to, že ČEZ bude moci financovat a pokračovat v tom, že získá souhlas Úřadu pro ochranu nad jadernou bezpečností pod státním dozorem k umístění nového jaderného zdroje. „Bude moci získat územní rozhodnutí, což je věc naprosto klíčová z hlediska stavebního zákona, a bude moci připravit smlouvy na výběr dodavatele na dodávku elektrárny,“ vysvětlil pro Český rozhlas vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.
Čtěte také:
Proč má být Česko energeticky soběstačné?
Češi žádají energetickou soběstačnost
Zdůraznil rovněž, že Česká republika nebude mít podle bilance spotřeby, které jsou upřesněny až k roku 2040, dostatek elektrické energie.
„Hledali jsme řešení, jak nedostatek výkonu nahradit. Šli jsme cestou úspor, pak zastavit export a navýšit import na maximum, což technické parametry umožňují. Šili jsme i cestou navýšení podílu obnovitelných zdrojů,“ uvedl Míl s tím, že v případě teplárenství šli cestou zvýšení importu plynu.
„To je tak dramatické navýšení spotřeby plynu, že by Česká republika měla víc jak vážně uvažovat nad severojižním propojení z Polska přes české území na jih Evropy. Být závislý na jedné rouře, v nadsázce řečeno, přes Severní moře a Německo do České republiky z Ruska je z bezpečnostního hlediska riskantní,“ vysvětlil vládní zmocněnec.