Havlíček se s Babišem domluvil na řešení OKD

Jiřímu Havlíčkovi se prý ministerstvo na pár měsíců převzít nechtělo. Přesvědčil ho premiér Sobotka.

Havlíček ještě minulý týden Babišův plán nepodpořil. Foto: MPO

Ministerstva financí a průmyslu se dohodla na společném návrhu na řešení situace černouhelné firmy OKD, která je v úpadku. Společný kompromisní návrh předloží ve středu vládě. Za stát podle dohody podá nabídku na koupi OKD společnost Prisko. Státní podnik Diamo se bude na procesu útlumu dolů podílet.

Po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou to řekl nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček. V Prisku akcionářská práva vykonává ministerstvo financí (MF), v Diamu ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). V případě, že takzvané Nové OKD, které by mělo vzniknout, bude utlumovat šachty a nebude mít dostatek peněz, je převezme Diamo a bude útlum provádět, řekl nový ministr.

Čtěte také:
Havlíček se hned pustil do Babiše kvůli OKD

Opozice drtí vládu kvůli OKD

Pro nás je důležité, že se podařilo jednoznačně definovat roli státního podniku Diamo v rámci útlumu a technické likvidace jednotlivých dolů, které se budou postupně v následujících letech uzavírat. Diamo má velké zkušenosti s útlumem dolu v ČR a je jednoznačnou zárukou, že proces útlumu šachet OKD bude probíhat efektivně a s maximální odbornou péčí,” uvedl Havlíček. Ministr financí Andrej Babiš prosazoval, aby nabídku na koupi podalo Prisko.

Babiš dohodu označil za kompromis. “Prisko to bude nadále řídit s tím, že zástupci MPO budou na to nějakým způsobem dohlížet s tím, že můžou i navrhovat některé pozice v managementu,” řekl novinářům ve Sněmovně.

Návrh, aby OKD koupil stát, bude kabinet posuzovat ve středu. Havlíček věří v to, že vláda společný návrh schválí, aby mohla být nabídka státu podána. Babiš míní, že Diamo by mohlo pro OKD externě vykonávat některé práce, pokud nabídne dobrou cenu. “Některé sanace může OKD udělat samo bez externí pomoci,” řekl.

Babiš dříve uvedl, že Prisko chce nabídku na OKD předložit kvůli tomu, že soukromí investoři neučinili takovou nabídku, která by umožňovala předpokládat schválení reorganizačního plánu OKD a úspěšnou reorganizaci firmy.

Havlíček ještě minulý týden Babišův plán nepodpořil. Uvedl, že lepší volbou je koupě OKD Diamem. Spory mezi ministerstvy znepokojily odboráře firmy. Ve čtvrtek uvedli, že by mohly vést až k bankrotu OKD. Stát loni prostřednictvím Priska půjčil OKD 700 milionů korun, firma zatím nevyčerpala více než 150 milionů Kč.

MF v dokumentu uvádí, že znalecký posudek zpracovaný firmou A-Consult plus vyčíslil náklady spojené s okamžitým ukončením provozu OKD a likvidací firmy, která by v tom případě nastala, na 8,5 miliardy korun.

Případné převzetí OKD Priskem má podle materiálu umožnit pokračování provozu OKD tak, aby byl útlum dolů plně hrazen výnosy z provozu. Odkazuje na analýzu firmy CIC Partners, podle které budou v případě postupného a řízeného útlumu činit náklady pět miliard korun, rozložených během deseti let.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj