Havlíček: Snížit emise o 55 % je nereálné

Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček je přesvědčen, že by ambice Evropské komise výrazně ovlivnily stěžejní oblasti českého průmyslu. Foto: MPO

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) si myslí, že je snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent oproti roku 1990 pro Českou republiku nereálný. Podle něj by ambice Evropské komise výrazně ovlivnily stěžejní oblasti českého průmyslu.

„Vychází nám to tak, že bychom se mohli dostat, když by to šlo hodně dobře, na 45 procent, ale spíše to vidím na 34. CO2 je u nás generováno ze 40 procent energetikou, z 20 průmyslem a z 15 dopravou, takže mám-li se dostat na vysoké ambice Evropské komise, znamená to, že musíme zásadním způsobem změnit všechny tyto oblasti,“ uvedl ministr Havlíček pro Radiožurnál.

Čtěte také:
Francouzský ministr ukázal, co chybí Green Dealu
Evropská komise chystá „uhlíková cla“

Od roku 1990 u nás emise klesly podle statistik ministerstva životního prostředí asi o 35 procent. Další snížení ale bude podle Havlíčka mnohem složitější.

„Na první pohled to vypadá, že většinu máme za sebou a mohlo by to jít stejně rychle, ale finále je daleko náročnější. Přestrojovali jsme průmysl, energetiku a v tuto chvíli jsme v situaci, kdy každé další procento je výrazně náročnější,“ vysvětlil ministr.

Ursula von der Leyenová ve svém projevu v minulém týdnu řekla, že ví, že státy mají rozdílnou startovací pozici. Je ale prý přesvědčena, že se to dá zvládnout. Na projekty omezující emise skleníkových plynů má jít podstatná část peněz z evropského fondu obnovy a také z nového rozpočtu Evropské unie.

„Do obnovitelných zdrojů dáme od roku 2010 do roku 2030 asi 900 miliard korun. Přičemž z evropských zdrojů máme k dispozici 964 miliard, které jsou na průmysl, zdravotnictví, školství a to by všechno padlo. Musíme vidět realitu,“ upozornil místopředseda vlády.

O návrhu Ursuly von der Leyenové budou nyní jednat šéfové členských států. Havlíček nechce předjímat, jak se Česko k návrhu postaví. „Teď je to v režimu Evropské komise, postoupí se to na úroveň Evropské rady a Evropského parlamentu – ten je ještě zelenější a tvrdí, že by to mělo být až 60 procent, ale to už je z říše jiného vesmíru,“ dodal.