Doba čtení:1 m, 14 s
Dispečer Zdeněk Svatoš dává příkaz do rozvodny Hradec. Foto: ČEPS
Dispečer Zdeněk Svatoš dává příkaz do rozvodny Hradec. Foto: ČEPS

Před 20 lety se přenosová síť České republiky stala součástí evropského energetického prostoru. Dne 18. října 1995 přesně ve 12:30 byla z dispečinku v Praze česká elektrizační soustava synchronně propojena se západoevropskou.

S Evropou se Česko definitivně propojilo pár vteřin poté, co dal dispečer příkaz do rozvodny Hradec: „Po kontrole fázovacích podmínek fázujte vedení 445 soustavy CENTREL k UCPTE.“ „Jednalo se o historický krok, který vedl k výrazné změně na elektrické mapě Evropy a předešel další ekonomické a politické kroky završené členstvím zemí visegrádského uskupení v Evropské unii,“ uvedl místopředseda představenstva ČEPS Miroslav Vrba.

Čtěte také: ČEPS u Hradce staví ochranné transformátory

Mezinárodní spolupráce v oblasti energetiky je i dnes nevyhnutelná. Narůstající množství energie z obnovitelných zdrojů, které se vyznačují kolísavým způsobem výroby, může ohrožovat bezpečnost provozu. Propojování soustav, které bylo před 20 lety vnímáno jako pokrokové řešení, tak s ohledem na vývoj energetiky v posledních letech zahrnuje i četná rizika. Porucha v jedné síti se rychle rozšíří i do ostatních propojených soustav.

Mezinárodní spolupráce významně přispívá k vyšší spolehlivosti provozu, zvyšuje kvalitu dodávek elektřiny sdílením rezervních výkonů a umožňuje přeshraniční obchodování s elektřinou. V případě potřeby je také snazší uskutečnit havarijní výpomoc.

Mohlo by vás zajímat:
ČEPS bojuje s Němci a Rakušany

Rozdílné frekvence CENTREL a UCPTE, které se po propojení sousta srovnaly. Foto: ČEPS
Rozdílné frekvence CENTREL a UCPTE, které se po propojení sousta srovnaly. Foto: ČEPS