Historicky vzato bylo uhlí nutností

O uhlí by se mělo diskutovat z pohledu budoucnosti. Mnoha tisícům lidí třeba může zajistit teplý, stálý domov. Importovaná energie se stává nespolehlivou a drahou. Obnovitelné zdroje mají za sebou tak tak poloprovoz… Na internetovém deníku Neviditelný pes to napsal předseda občanského Sdružení za férové ústřední topení Jan Ferenc.

„Budoucnost jako přenesená minulost nefunguje. Limity těžby, stanovené v roce 1991, byly správným rozhodnutím, ale byly rozhodnutím, které řešilo minulost. Perspektivy budoucnosti dnes vypadají úplně jinak,“ míní Ferenc.

Nelze nikomu zazlívat, že povrchovou těžbu hnědého uhlí v severních a západních Čechách vidí v souvislostech s budováním socialismu. Největší rozmach těžby a největší zločiny na krajině a zdraví obyvatel skutečně spadají právě do této doby.

Těžba uhlí nebyla zločinem, byla nutností. V současné době už nutností v přísném smyslu slova není. Existují substituty. „Proto můžeme diskutovat o tom, zda se další těžba vyplatí, zda to zvládneme sociálně, environmentálně a tak vůbec. Nemáme ani rozkazovací způsoby: tvůj statek se bourá, stěhuješ se do dva plus jedna v paneláku. Tak se to už určitě nemůže odehrávat,“ dodal Ferenc.

„Komunismus už nemáme, uhlí ještě ano. A ekonomiku stále značně na něm závislou,“ podotýká Ferenc. Podle něj se ukazuje, že podmínky těžby a zpracování uhlí lze měnit rychleji, než energetickou závislost země. Krušné hory neničilo uhlí, ale exhalace z uhelných elektráren. Byly odsířeny, odprášeny, denitrifikovány nebo odstaveny. Krušné hory oživeny. A to již v 90. letech nákladem vysoko nad 100 miliard tehdejších korun, bez haléře státní dotace (Brusel by dnes nevěřil).

„Namísto státní plánovací komise a politiky ´pětiletku splníme´ máme ministerstvo pro životní prostředí, proces schvalování vlivu staveb, repsektive báňské činnosti na životní prostředí, máme zákony chránící soukromé vlastnictví a lidská práva. Máme uhlí a máme potřebu využívat jeho energii. Jsme respektovaným členem evropské elektroenergetické soustavy UCPTE,“ podotkl Ferenc.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-historicky-vzato-bylo-uhli-nutnosti-fro-/p_ekonomika.aspx?c=A150215_104537_p_ekonomika_wag