Hlavním tématem na Mostecku letos bude uhlí

Dominanta města Most – hrad Hněvín v noci. Foto: Ondřej Hájek

Obyvatelé Mostecka budou letos svědky několika významných událostí. Nejdůležitější a nejzásadnější dění se bude týkat těžby uhlí. Právě v následujících dvanácti měsících by měla vláda rozhodnout, zda prolomí těžební limity. Napsal to Mostecký deník.

„Není to jednoduchá záležitost. Stalo se z toho velké politikum,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) při své březnové návštěvě Horního Jiřetína a nevyloučil možnost, že by o celé záležitosti mohli rozhodnout lidé v krajském referendu. Právě Horní Jiřetín a přilehlé Černice by se v případě prolomení zbouraly.

Podle těžařů je rok 2015 poslední možností limity prolomit. Potřebují znát konečné rozhodnutí, aby, pokud by tedy k prolomení došlo, nemuseli utlumovat těžbu v lomu ČSA a zároveň stihli připravit vše potřebné v souvislosti s přesunem obyvatel zmíněných obcí. Pokud vláda do konce roku 2015 limity nezruší či je odmítne zrušit úplně, odstartuje útlum. Těžba by na místě skončila pravděpodobně v roce 2022.

V lomu ČSA odstartuje na začátku roku těžba v bočních svazích. K tématu se váže i budoucnost dolu Centrum, posledního hnědouhelného hlubinného dolu v Česku, který je oficiálně v likvidaci. Podle posledních zpráv by se měl podnik zaměstnávající 300 lidí uzavřít právě v roce 2015. Společnost Severní energetická, které patří lom ČSA i důl Centrum, bude nicméně v nadcházejících měsících zkoumat kvalitu uhelné sloje, která zůstala po minulé těžbě. Pokud bude na místě uhlí s vysokou kvalitou výhřevnosti, mohla by se životnost dolu prodloužit do roku 2028.