Hlubinnou těžbu bude připomínat muzeum

Důlní vlak s drážkovými kolejemi a závěsnými vozíky Foto: Vršanská uhelná

Hlubinná těžba v bočních svazích lomu ČSA již skončila. Vybavení a zařízení ale bude sloužit dál. Razicí kombajn, závěsná důlní lokomotiva i další části technologie rozšíří expozice Podkrušnohorského technického muzea.

Severní energetická ze skupiny Sev.en Energy darovala v říjnu Podkrušnohorskému technickému muzeu vybavení za bezmála 1, 5 milionu korun. Další části stěnové technologie muzeu také zapůjčí.

Chceme dále rozšiřovat expozici hlubinného dobývání hnědého uhlí. V nadcházející sezoně by se jedním z nových lákadel pro návštěvníky měla stát maketa hlubinného dolu, která bude zahrnovat zhruba 300 metrů dlouhý úsek, ve kterém plánujeme postavit a zprovoznit trať s drážkovými kolejnicemi, důlní lokomotivou a závěsnými vozíky. V této expozici chceme ve třech úsecích návštěvníkům přiblížit moderní těžbu uhlí s využitím razicího kombajnu PK3R. Budou tu k vidění i další běžná pracoviště v hlubinných dolech, například pomocná dílna nebo rovnačka na železo,“ uvedl ředitel Podkrušnohorského technického muzea Zbyněk Jakš.

Čtěte také:
Hornické muzeum představí unikátní atrakci
Turistům se představí hornické památky Krušnohoří

Do muzea se z lokality ČSA Severní energetické postupně stěhuje razicí kombajn a náhradní díly, ze kterých se dá sestavit dobývací kombajn, důlní vlak s drážkovými kolejemi a závěsnými vozíky, ale také další vybavení, jako jsou důlní telefony, sebezáchranné přístroje, důlní lampy a osvětlení i další nezbytnosti, bez kterých by expozice nebyla autentická.

Podkrušnohorské technické muzeum se od svého vzniku neustále rozvíjí a rozšiřuje. Dnes nabízí návštěvníkům atraktivní expozice, které přibližují nejen historické dobývání rud a uhlí, ale také soudobé moderní způsoby těžby. Těžební společnosti ze skupiny Sev.en Energy jej podporují dlouhodobě, a to jak finančními dary, tak zapůjčením či darováním nevyužívané technologie. Díky systému závěsných důlních vozíků a drážkové lokomotivě Podkrušnohorské technické muzeum získává unikát. Bude jediným muzeem na světě, které může návštěvníky tímto typem důlního vlaku svézt,“ uvedla k daru mluvčí Severní energetické Eva Maříková.

S výstavbou makety hlubinného dolu v Podkrušnohorském technickém muzeu se začíná okamžitě. „Tlačí nás čas, chceme mít vše připravené a zprovozněné už při zahájení sezóny v příštím roce. Nebude to nijak jednoduchá práce. Se samotnou výstavbou třísetmetrového úseku chodby nám bude pomáhat razicí kombajn, který se následně stane součástí expozice. Nová část expozice hlubinného dobývání uhlí naváže na tu stávající. Severní energetické patří velké poděkování za to, že nám umožní takto atraktivním způsobem návštěvníkům dobývání uhlí v hlubinných dolech přiblížit,“ doplnil Zbyněk Jakš.

V minulosti už těžební společnosti Sev.en Energy darovaly Podkrušnohorskému technickému muzeu například vybavení z uzavřeného hlubinného dolu Centrum, důlní lokomotivy, koleje, povrchovou důlní mechanizaci a další. Velmi autenticky působí expozice také díky tomu, že jsou umístěny v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v Mostě – Kopistech. Kromě vnitřních expozic je důlní technika vystavena i na venkovních prostranstvích, kde je k vidění také geopark a součástí areálu muzea je i netradiční výstavní galerie v objektu bývalé rozvodny.