Hnědé uhlí vystřídají turisté

Foto: wikipedia.org

Lužice je ideálním místem pro dovolenou. Foto: wikipedia.org

V německé Lužici, kde ještě nedávno ráz krajiny určovala těžba hnědého uhlí, dnes vzniká zcela nová krajina, jíž dominuje vodní živel. Díky zaplavování těžebních jam tu vzniká zbrusu nový prázdninový region, jenž slibuje pestrou škálu možností trávení aktivní dovolené u vody.

Jen kousek od českých hranic se s více než dvacítkou jezer rodí největší uměle vytvořená jezerní krajina Evropy, která si už nyní získává spoustu stálých klientů, napsal server novinky.cz. Ačkoli všechna jezera ještě nedosáhla finální úrovně hladiny, už dnes se tu dá plachtit, surfovat, pádlovat i potápět.

Čtěte také:
Přátelé si domy nebourají, věří lužičtí Srbové
Z měsíční krajiny do rozkvetlého parku

Najdete tu živé, stinné i klidné pláže. Jezera Senftenberger See, Geierswalder See, přehrada Spremberg či jezero Bärwalder See jsou pak ideální pro plachtění.

Kdo má raději větší adrenalin, tomu stačí se přesunout jen o kousek dále a vyřádit se na vodních lyžích, wakeboardu nebo na motorovém člunu. Přímo ideálním místem pro takovou zábavu je centrum vodních sportů na jezeře Halbendorfer See.

Pro ty, kdo se raději nechají svézt, je tu pak možnost nalodit se na výletní loď. Dobrodružství naopak slibuje výlet na raftech po řece Sprévě. Najdou se tu ale i tací, kdo dají přednost odpočinku při rybaření.

Lužická jezerní krajina sice teprve vzniká, ale už nyní je zde přes léto čilý turistický ruch. O zpestření se přes léto postarají různé akce, jako třeba regaty, triatlon a další sportovní klání, hudební festivaly či jezerní slavnosti.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Z dolu ve Virginii udělali golfové hřiště