Doba čtení:2 m, 24 s
Lidé se ochlazují klimatizacemi. Foto: pixabay.com

Aktuální vysoké teploty zvyšují spotřebu elektřiny v Česku. Lidé se ochlazují klimatizacemi a větráky, v plném provozu jsou filtrace bazénů.

Dodavatelé energií nicméně poukazují na to, že spotřebě v zimních měsících se ani nynější zvýšený odběr zdaleka nevyrovná. Podle Českého hydrometeorologického ústavu mohou dnes vystoupat teploty v ČR až na 37 stupňů Celsia. Nadprůměrně teplé počasí v Česku vydrží zřejmě celý srpen.

Zvýšená spotřeba způsobená vlivem instalovaných klimatizací se v celkové spotřebě neprojevuje ani v době extrémních teplot nijak výrazně. U celkové spotřeby se pohybuje nárůst v rozmezí zhruba dvou až tří procent, v opravdových extrémech může jít až o čtyři procenta,“ řekl mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Čtěte také:
Experimenty v energetice příliš nefungují
Česko stojí na energetické křižovatce

K většímu nárůstu spotřeby elektřiny podle dřívějších vyjádření Pražské energetiky dochází v Praze, kde se používání klimatizací kvůli velikosti metropole kumuluje. „Odborným odhadem lze říci, že spotřeba klimatizací se v posledních pěti letech zdvojnásobila – ani ne instalací klimatizací v domácnostech, ta je stále nízká, ale především díky klimatizačním jednotkám v obchodech, kancelářích a skladech,“ dodal Kříž.

Navzdory vysokým teplotám evidujeme na distribučním území E.ON stále významně vyšší zatížení v zimních měsících proti letním. Maximální letní hodinová zatížení jsou přibližně na 75 procentech zimních hodnot, totéž se týká i celkové denní spotřeby elektrické energie,“ sdělila mluvčí E.ON Martina Slavíková.

Firma podle ní nicméně zaznamenává, že ve srovnání s minulými lety zatížení distribuční sítě stále roste – a to během celého roku, tedy i v létě. „Při srovnání roku 2013 s rokem 2017 byl zaznamenán nárůst zatížení asi o 15 procent v zimních měsících, v letních měsících přibližně o osm procent. Podle našeho názoru se však jedná spíše o nárůst vlivem rostoucí ekonomiky,“ dodala mluvčí.

K omezení počtu prováděných prací zatím ČEZ ani E.ON nepřistoupily. „V současné době zatím žádné práce nerušíme. Náročné práce na stožárech většinou řešíme použitím plošiny. Zaměstnanci v terénu dostali instrukce, aby dodržovali pitný režim, při práci se střídali a zejména při pracích ve výškách a pod napětím dbali zvýšené opatrnosti,“ podotkla Slavíková.

Uvedla, že vzhledem k tomu, že aktuálně je v plném proudu stavební sezona, eviduje E.ON v některých regionech vysoký počet žádostí pro provedení izolací vedení nízkého napětí. „Abychom těmto žádostem klientů mohli vyhovět a zároveň využili chladnější počasí po ránu, realizujeme tyto izolační práce ve dnech, kdy se očekává teplota nad 30 stupňů, již od šesti hodin ráno,“ dodala.

Speciální režim mají podle Kříže v těchto tropických dnech také opravárenské čety ČEZ. „Kontrolovány jsou přednostně ta vedení, kde by mohlo vlivem veder dojít k prověšení vedení, a tím k možnému přerušení dodávek elektřiny,“ uvedl. Dodal, že také ČEZ u zaměstnanců apeluje na dodržování pitného režimu.

Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa