Horkovod v Chrudimi půjde pod zem

Napojením Chrudimi na opatovickou elektrárnu v roce 1987 vznikla ve východních Čechách soustava, která zásobuje 55 tisíc domácností. Teplá voda z elektrárny je relativně levná a její dodávky jsou spolehlivé. Foto. wikipedia.org

Vedení města Chrudim oznámilo, že po mnoha letech odkladů by mělo příští rok dojít k zakopání částí horkovodu podél sídliště U Stadionu pod zem. V něm proudí horká voda z Elektrárny Opatovice.

„Spěje to dobrým směrem, když to půjde dobře, tak po prázdninách by měl jít horkovod pod zem,“ řekl serveru idnes.cz starosta Chrudimi František Pilný (ANO).

Čtěte také:
Doosan dodá turbínu do Opatovic
Třiadevadesátitunový unikátní drobeček

Potrubí odděluje obyvatele sídliště od Chrudimky a zároveň ničí hlavní vycházkovou trasu z města do Slatiňan. Cyklisté sice mohou jet podél břehu řeky za bariérou trubek, ale uprostřed vyšlapané cesty musejí překonávat po schodech odbočku horkovodu k městským sportovištím.

Zatímco Elektrárny Opatovice už v minulosti vyslovily ochotu zakopat trubky, město bude investovat do úpravy břehu Chrudimky, který se tím uvolní. Chrudim počítá, že za to zaplatí kolem dvou milionů korun. „Měla by tam vzniknout cyklostezka a parkování, přičemž cyklostezka bude směřována pod most u Teska a dále na cyklostezku do Slatiňan,“ uvedl Pilný.

Trubky horkovodu se proplétají napříč Chrudimí už déle než třicet let. Napojením Chrudimi na opatovickou elektrárnu v roce 1987 vznikla ve východních Čechách soustava, která zásobuje 55 tisíc domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi, ale i v Lázních Bohdaneč, Čeperce či v Rybitví. Teplá voda z elektrárny je relativně levná a její dodávky jsou spolehlivé.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech