Doba čtení:1 m, 47 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) se dnes vrátí k projednávání novely horního zákona, které před týdnem přerušila. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) našemu serveru tehdy řekl, že důvodem odložení byla otázka, zda dát 200 milionů korun pro řešení sociálních problémů na fond pro horníky. Vznik fondu kritizovali těžaři. Novela mění rozložení toho, komu půjdou peníze vybrané od těžařů na poplatcích z povrchové těžby hnědého uhlí.

Nyní jde 75 procent obcím a 25 procent státu. Podle návrhu novely má jít obcím jen 33 procent a zbytek putovat do státního rozpočtu.  Změna má přinést do státní kasy o 427 milionů korun více než v roce 2013, na příjmy rozpočtů obcí má mít neutrální dopad. V roce 2013 získaly obce z poplatků zhruba 450 milionů korun a státní rozpočet 150 milionů korun. Ze samotné těžby hnědého uhlí šlo obcím asi 200 milionů Kč a státu 66 milionů korun.

Petr Sulek z tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) serveru iUHLI.cz sdělil, že pokud vláda fond skutečně schválí, půjde o tzv. národní zdroje aktivní politiky zaměstnanosti. „Ty bychom rádi využili formou cílených programů podle zákona o zaměstnanosti, a to k řešení konkrétních problémů zaměstnanosti  v postiženém regionu,“ dodal.

Podle spolumajitele Severní energetické Jana Dienstla je těžko pochopitelné, že vláda chce penězi z vyšších poplatků těžby financovat fond pro zmírnění sociálních dopadů útlumů těžby, který sama způsobuje administrativním blokováním jejího pokračování. „Horníci žádnou almužnu nebudou potřebovat, když je vláda nechá si na své mzdy vydělat,“ míní Dienstl. „Perspektivní řešení nemůže být založené na masivních převodech peněz z regionu do Prahy. Důsledky pro Severní energetickou tedy nepokládáme za tolik významné, jako důsledky pro region,“ dodal.

S novelou horního zákona, která zvyšuje odvody za vydobytý nerost a poplatky za dobývací prostor, nejsou spokojeny také Severočeské doly patřící polostátní firmě ČEZ. „Zejména jsme silně argumentovali proti záměru zvýšit odvody za vydobytý nerost desetinásobně. Po příslibu, že navýšení odvodu za vydobytý nerost bude dvojnásobné, považujeme novelu za akceptovatelnou, nicméně se našeho podnikání negativně dotkne,“ tvrdí ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský.

Více si o novele Horního zákona přečtěte zde.