Horníci bojují o limity i o metry

Místopředseda Odborového svazu pracovníků v hornictví, geologie a naftového průmyslu Jaromír Franta. Foto: iUHLI.cz

Horničtí odboráři se hlasitě ozvou na výjezdním zasedání vlády, které se má uskutečnit 19. října v Ústí nad Labem. Horníci chtějí jistou práci, kterou jim zajistí pouze prolomení limitů těžby, proto budou v krajském městě demonstrovat. Serveru iUHLI.cz to řekl hornický odborář Jaromír Franta.

Přesný program ministrů zatím nebyl upřesněn. Měli by jednat na Krajském úřadě. Přímo k budově úřadu by mohlo dorazit až 500 horníků, další stovka by pak měla stát u divadla.

„Počítáme s tím, že v ranních hodinách pojedeme do Ústí nad Labem,“ uvedl Franta, podle nějž není příprava demonstrace jednoduchá. „V Ústí se demonstrace takového rozsahu často nekonají a tak bylo potřeba řadě úředníků věnovat více času. Ale i z Úřadu vlády a od ochranky politiků jsme zaznamenali výhrady k naší demonstraci. Dokonce, že když budeme demonstrovat, tak vláda nepřijede. Na takové výstřelky jsme si již zvykli a iniciovali jsme schůzku všech zúčastněných,“ dodal Franta s tím, že jednání dál probíhají.

Čtěte také: Středula: Ať vláda ukončí přešlapování kolem limitů!

Krajský úřad si podle něj vymínil, že chce mít dvoumetrový prostor pro to, aby lidé mohli normálně chodit do práce. S tím nemají odboráři žádný problém. Vadí jim ale, že by se měli demonstranti omezovat kvůli ministrům. „Poslední jednání bylo hlavně o rozdělení prostoru před krajským úřadem. Rychle jsme zažehnali nápady na to, že horníci budou stát u zdi a ministři si budou jezdit auty až před vchod. Nakonec došlo k dohodě všech stran,“ podotkl Franta. Na demonstraci by měli dorazit také horníci ze Sokolovské uhelné a lidé z obcí, které těžbu podporují.

Mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová serveru iUHLI.cz sdělila, že úřad se snaží vyjít vstříc oběma stranám. Využití prostor před krajských úřadem je čistě na domluvě mezi zástupci odborů a pracovníků kanceláře Úřadu vlády.

Mohlo by vás zajímat:
Neslibuj a konej, vzkazuje Mostecko Sobotkovi