Na půl milionu horníků v Indii ukončilo stávku

Doba čtení:55 s

Indičtí horníci. Foto: commons.wikimedia.org

Celonárodní stávka horníku v Indii skončila dříve, než odboráři plánovali. Protestovali proti vládnímu plánu umožnit soukromým společnostem těžit a prodávat uhlí. Uvedl to server Mining.com. Stávka měla trvat pět dní a měl to být největší protestní akce v zemi od roku 1977. Zúčastnilo se jí asi půl milionu pracovníků.

Neexistuje žádný záměr privatizovat firmu Coal India Limited. Bude chráněna a o její vlastnictví není třeba se obávat,“ uvedl na tiskové konferenci po pětihodinovém jednání ministr pro energetiku Piyush Goyal.

Indický premiér Narendra Modi chce doly, jež jsou většinou státní, zpřístupnit soukromým investorům. Plán má být součástí rozsáhlých reforem na podporu ekonomiky.

Pět hlavních odborových svazů vyhlásilo stávku od úterý 6. ledna, skončila ve středu v noci. Zastavení těžby ve všech uhelných dolech firmy Coal India Limited, která zajišťuje přibližně 80 procent celkové těžby uhlí v Indii, vyvolalo obavy z možných výpadků proudu.

Dvoudenní omezení způsobilo omezení těžby na polovinu. Stávky již v minulosti elektrárny v zemi postihly. Uhlí zajišťuje 60 procent výroby elektrické energie v Indii.