Horníci v Polsku protestují v podzemí

Ilustrační foto: Kompania Węglowa

Nejméně 170 horníků na polském dole Brzeszcze nevyfáralo a protestují v podzemí. Později se protestní akce rozšířila a účastnilo se jí na 400 horníků. Hornickému serveru nettg.pl to řekl odborový předák Jarosław Grzesik. Upozornil na to web Sdružení hornických odborů Havířov (SHO).

Dnes byl zahájen podobný protest na dole Bobrek-Centrum. Po ukončení noční směny zde horníci nevyfárali. Podobná situace je na dole Sośnica-Makoszowy, kde protestuje v dole asi 30 horníků.

Polská vláda ve středu oznámila, že ztrátový polský těžař uhlí Kompania Węglowa, jehož vlastníkem je stát, projde radikální restrukturalizací a demontáží. Čtyři doly společnosti se uzavřou a zbylých devět bude převedeno do zvláštního podniku pod hlavičkou státního obchodníka s uhlím Weglokoks.

Hornické odbory už dříve prohlásily, že jsou připraveny jít do stávky, aby bránily pracovní místa. Výraznější propouštění z uhelného sektoru bude před podzimními parlamentními volbami v zemi obtížné, protože horníci jsou vysoce odborově organizovaní. Podle analýz jsou silné odbory v polském uhelném hornictví významnou příčinou jeho vysokých nákladů, protože udržují zaměstnanost v dolech na neudržitelně vysoké úrovni.