Hornické odbory kritizují návrhy Pirátů

Méně ideologie, více realismu! Tak se dá shrnout obsah dopisu hornických odborů pirátským poslancům, který je podepsán jejich předsedou Rostislavem Paličkou. Foto: horník geolog naftař

Horníci dávají přednost bezpečnosti před populismem. Právě ten vytýkají pirátské straně, jež navrhuje zavést firmám „solidární příspěvek z mimořádných zisků“ a požaduje „spravedlivý podíl občanů na nerostném bohatství České republiky“.

Návrhy pirátské strany (zde), jež se týkají mimořádného zdanění energetických firem, ohrožují podle hornických odborů (OP PHGN) surovinovou a energetickou bezpečnost České republiky, jsou nekoncepční a zároveň nehospodárné. Již dosavadní politická rozhodnutí tlačí uhelné společnosti do existenčních problémů. „Kvůli tomu jsou firmy nuceny průběžně propouštět stovky zaměstnanců, postupně zavírat těžební lokality a na utlumení provozu připravovat také elektrárny. Přitom i v této situaci firmy investují do modernizace zařízení a na nejrůznějších daních a poplatcích také každoročně odvádějí miliardy do veřejných rozpočtů,“ píše se v dopise hornických odborů podepsaném jejich předsedou Rostislavem Paličkou (zde). Ten je adresovaný pirátským poslancům a současně i všem členům pirátské strany.

Dopis je upozorňuje na to, že současná energetická situace umožňuje odborům vyjednat se zaměstnavateli pro zaměstnance lepší podmínky. Jenže návrhy Pirátů právě tuto snahu torpédují. Protože čím méně firmám zbyde peněz, tím méně budou moci dát svým zaměstnancům.

Evropa se vrací k uhlí

„Vaše návrhy však hatí naše plány a berou nám příležitost, a to naprosto bezprecedentním způsobem! Ano, situace není standardní, a to nejen v podnikatelském prostředí. To ale nebyla ani v uplynulých letech, kdy ekonomiku a často i samotnou existenci některých sektorů ovlivnila pandemie tak, že část podnikatelů doslova bojovala o přežití a jiná část díky situaci zcela závratně vydělala, aniž by byla v této souvislosti jakákoliv podobná snaha tyto firmy solidárně zdanit za mimořádné zisky,“ upozorňují odbory.

„Nesouhlasíme s tím, aby vláda vůbec uvažovala o dalším zatížení těžebního průmyslu a energetiky, kterým by nové daně či zvýšené poplatky rozhodně byly. Tyto zásahy totiž nakonec vždy dopadnou také na zaměstnance,“ píší horníci. Připomínají tak jednu ze zásadních slabin celé „uhlíkové“ transformace. Tedy to, že plány bruselských politiků nakonec zaplatí lidé. Což žádný bruselský fond, ani za cenu horentních dluhů, není schopen kompenzovat.  Dopis hornických odborů současně navrhuje možnosti, které by mohly snížit lidem náklady a nevyžadovaly by přitom zavedení nových daní, či takzvaných solidárních příspěvků, což je v důsledku to samé.

Europoslanci schvalili taxonomii pro jádro a plyn

„Věříme, že existují jiné a účinnější cesty, jak ulevit občanům České republiky a přitom vylepšit také image České Pirátské strany, o což se zjevně snažíte. Máme na mysli např. možnost výrazně snížit DPH u PHM či energií, zrušit další nesmyslné poplatky jako je např. příspěvek na OZE a nezvýhodňovat pomocí přerozdělování jednu skupinu obyvatel nad druhou,“ uvádí se v dopise. Návrhy v podobném duchu k vládě míří v současnosti z více stran, bez ohledu na politickou orientaci jejich autorů.

Dopis odborářů obsahuje i pasáž, jež se přímo dotýká kořenů současné energetické krize. „Ačkoli lidé, kteří energetice skutečně rozumějí, varovali vládu a další politiky před úskalími evropských zelených vizí, nikdo je nebral vážně. Dnes se předpovědi bohužel naplnily – jsme jako Evropa v situaci takřka úplné závislosti na Rusku, nemáme dostatek stabilních zdrojů a stojíme na prahu velké hospodářské krize. A v této situaci jsou to právě ty zbývající dosud funkční tradiční zdroje jako je uhlí a jádro, které dělají, co mohou, aby v každé denní i roční době pokryly potřeby domácností, institucí i firem a zabránily kolapsu.“ Což je téma, jemuž se politické reprezentace napříč EU zatím tvrdošíjně vyhýbají.