Doba čtení:1 m, 34 s
Důl Michal Foto: dul-michal.cz

Poprvé zazněly před publikem ukázky z chystané divadelní dramatizace knížky Hornické vdovy od autorky Kamily Hladké. Stalo se tak  v tematicky vhodných prostorách – řetízkových šatnách koupelen mužstva na historickém Dole Michal v Ostravě-Michálkovicích. A bylo plno, informovala Šárka Swiderová z Národního divadla Moravskoslezského (NDM). 

Scénického čtení se zhostily členky jeho činohry Marie Logojdová, Aneta Kaluža Klimešová, Alena Sasínová-Polarzcyk, Sabina Muchová a jako host Viktória Pejková. Zazněly úryvky z příběhů žen z regionu, které přišly o své partnery při důlních neštěstích na Dole Dukla v roce 1961 nebo v Karviné v roce 2015. Sváteční večer doprovodila navíc i beseda vedená bývalým horníkem a dnešním publicistou Ladislavem Vrchovským, zúčastnil se historik Martin Jemelka a přítomna byla i sama spisovatelka Kamila Hladká, jejíž dílo o hornických vdovách je nominováno na cenu Magnesia Litera, napsal Měsíčník Horník.

Nadace OKD dá obcím 40 milionů

Většina lidí asi očekává, že to je líčení tragických událostí, kdy manželky přišly o muže, a toho, co bezprostředně následovalo. K tomuto bodu jsem ženy vždy nechala dojít samotné, i tak zpravidla plakaly a byly to silné výpovědi. Nejvíc mě ale nakonec dojaly detailní popisy všednodennosti, které v sobě zároveň nesly něco z naší pozemské konečnosti,“ prozradila již dříve v rozhovorech Kamila Hladká. Zmínila také, že zpovídané ženy ovdověly zpravidla mladé, často na začátku vztahu.

A když odezněl veškerý ruch okolo tragédie, přišla tíže samoty. Každý z nás je jinak disponován, má jinou emocionální výbavu, a na tom zásadně závisí naše schopnost jít dál. Pomáhají rodina, děti, kamarádi. Mé respondentky si většinou našly nové partnery a narodily se jim i další děti. Já vždycky říkám, že ta knížka není jen smutná, že je taky o síle a naději,“ podotkla autorka. NDM uvede na své komorní scéně Divadla „12“ dramatizaci její knihy v červnu příštího roku.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa