Horničtí odboráři pochválili krajské zastupitele

Odborový předák Jaromír Franta doufá, že postoj krajských zastupitelů bude pro vládu impulsem ke změně názoru. Foto: iUHLI.cz

Hornické odbory přivítaly usnesení ústeckého krajského zastupitelstva, které v pondělí podpořilo návrh na kompenzaci pro horníky z regionu kvůli útlumu těžby uhlí.

Vláda před časem schválila náhrady pro propuštěné havíře z OKD na severu Moravy, kteří si tak mohou měsíčně přijít až na osm tisíc korun. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) navrhoval stejnou kompenzaci i pro odcházející mostecké horníky z Dolu ČSA, proti se však postavil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Čtěte také:
Ústecký kraj žádá vládu o kompenzace pro havíře
Ústecký kraj bojuje o miliony pro své horníky

Předpokládám, že rozhodnutí zastupitelstva Ústeckého kraje by mělo být jakýmsi impulzem pro vládu při řešení tohoto problému. Jeho hlas by měl mít svou váhu,“ řekl Právu místopředseda hornických odborů Jaromír Franta.

Náklady na kompenzace pro horníky z Ústeckého kraje činí podle odhadů krajské hospodářské komory zhruba 218 miliónů korun do roku 2020.

Vláda loni na podzim schválila zachování současných limitů těžby na Dole ČSA nedaleko Mostu, což znamená postupný konec těžby a propouštění zaměstnanců Severní energetické. Dolovat uhlí se naopak bude nadále na Dole Bílina, kde těží Severočeské doly.

Útlum těžby se může dotknout až 1300 zaměstnanců Severní energetické a dalších stovek až tisíců pracovníků v dodavatelských firmách.

Mohlo by vás zajímat:
Třiadevadesátitunový unikátní drobeček
Běloruský gigant BelAZ 75710
„Big Muskie“ – největší chodící bagr