Doba čtení:1 m, 53 s
Nový prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Foto: ODS

Podnikatelé na celostátním sněmu konaném v pražském kongresovém centru O2 universum zvolili za prezidenta Hospodářské komory na další tři roky Zdeňka Zajíčka. V čele komory vystřídá Vladimíra Dlouhého, který byl prezidentem devět let.

Zdeněk Zajíček získal 190 hlasů, jeho protikandidát Martin Pecina 64 hlasů. „Je pro mě velkou ctí a závazkem vést Hospodářskou komoru v období, kdy budou muset v České republice padnout klíčová rozhodnutí o strategických investicích v oblasti energetiky, dopravní a technické infrastruktury, v oblasti školství a vzdělávání. Na tato rozhodnutí opravdu není mnoho času, pokud chceme zachovat naše hospodářství a podnikání konkurenceschopné. Je na to třeba najít širokou shodu nejen mezi podnikatelskými a zaměstnavatelskými organizacemi, ale také s odbory a s politickou reprezentací. To je prvořadý úkol nového týmu ve vedení Hospodářské komory, která je připravena takové Vize, Strategie a Partnerství spoluvytvářet a realizovat,“ uvedl Zajíček.

„Jsme také připraveni se ujmout společně s dalšími podnikatelskými organizacemi provozování Portálu podnikatele, který by se měl stát univerzální digitální branou pro komunikaci se státem pro vyřízení jejich podnikatelských záležitostí. To by mohl být další dobrý příklad efektivní a vzájemně prospěšné spolupráce mezi státem a soukromým sektorem. Bez takové spolupráce se naše ekonomika, naše hospodářství, naše Česká republika neobejde,“ dodal.

Video: Většina podnikatelů je závislá na dodávkách energií

Prezidium doplní pětice viceprezidentů. Vedle současných viceprezidentů – Radka Jakubského, Romana Pommera, Tomáše Prouzy a Michala Štefla, kteří obhájili své pozice, se nově viceprezidentem stal předseda komorové Sekce hospodářské politiky Filip Dvořák. Sněm odsouhlasil také rozšíření prezidia. Pokud návrh podnikatelů schválí vláda ČR, šestý člen prezidia bude dodatečně kooptována i prezidentka České komory fitness Jana Havrdová.

Kdo je Zdeněk Zajíček:

Mgr. Zdeněk Zajíček se narodil 10. května 1967 v Praze. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Je průkopníkem e-governmentu a jednou z klíčových postav digitalizace. Autorsky, legislativně a realizačně se podílel na projektech Czech Point, Datové schránky, Základní registry, Státní pokladna, Bankovní identita, Digitalizace stavebního řízení, Digitální technické mapy nebo Zákon o právu na digitální služby.

Dosud působil jako viceprezident Hospodářské komory. Pracoval jako náměstek na ministerstvech financí, spravedlnosti a vnitra. Je poradcem premiéra Petra Fialy pro digitalizaci a digitální transformaci a také poradcem ministra dopravy Martina Kupky pro stejnou oblast.