Hüner na konci ministerské cesty

Končící ministr po sobě zanechá, mimo jiné, také Zprávu o činnosti stálého výboru pro jadernou energetiku, kterou již schválila vláda. „Je tam usnesení, co všechno je potřeba udělat, aby se při té výstavbě šlo od teorie k praxi,“ připomněl Tomáš Hüner. Foto: MPO

Podle končícího ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera jsou možnosti OZE již na hranici a s pracemi na rozšíření Dukovan už není možné otálet.

Hüner neodchází ze svého postu ve zlém, protože mu designovaný premiér nabídl místo svého poradce pro energetiku. Ve víkendovém rozhovoru na ČT 24 končící ministr přiblížil, proč vystupoval proti dělení ČEZ, jak jsou na tom přípravné práce týkající se zamýšleného nového bloku v Dukovanech, nebo proč ze svého odchodu není příliš překvapený. A také to, že by pravděpodobně nechtěl bydlet u úložiště jaderného odpadu.

Čtěte také:
Rozšíření Dukovan může narazit na Brusel
Dostavba Dukovan rozděluje veřejnost

Pokud mu to zaměstnání ve společnosti Siemens, kam se z ministerstva vrací, umožní, chtěl by se podílet na činnosti apolitické pracovní skupiny, ustavené na přípravu dostavby Dukovan. Činnost této pracovní skupiny, jež zatím neexistuje, považuje Hüner za velmi důležitou.

„Měla by to být skupina odborně zdatná v oblasti financí, účetnictví, ekonomiky obecně. Protože budou muset vypočítat jednotlivé varianty. A určit, která z nich je pro stát, primárně pro stát, ta nejvýhodnější,“ řekl v televizi.

Končící ministr nechtěl komentovat svoji nástupkyni na vládním postu Martu Novákovou. Moderátorka se jej zeptala, zda je to dobrá volba a ministr odpověděl jednoznačně: Tak to v žádném případě nebudu posuzovat. Jako kdyby se ptali na mě, když jsem přicházel do funkce. Je otázka toho, co po vás zůstane. Posuzovat se má při odchodu z funkce. Nikoliv předtím.“

Zajímavá byla jeho reakce na otázky týkající se možných důvodů k odchodu z funkce kvůli neshodám okolo dělení ČEZ. Tady bych řekl, že je jedna zajímavá věc. Když jsem byl do Lán pozván panem prezidentem vykládat o energetice v širším kruhu zajímavých lidí, tak s panem prezidentem, což potvrdil myslím tento týden, jsme měli úplně shodný názor. Není třeba dělit a majetkově posouvat ČEZ. Stejný názor má premiér. Stejný názor má ministerstvo průmyslu. Jiný názor má šéf ČEZu,“ shrnul Hüner.

Dělit ČEZ se mu nechtělo především proto, že nevěděl, co to znamená pro stát. Jak je to pro něj výhodné. Pregnantní důkazy o výhodách pro stát mu chyběly. Šéf ČEZu prý jen mluvil o hrozbě žalob menšinových akcionářů, ale nepředkládal jednoznačná čísla o tom, jaký bude dopad na státní rozpočet. Aby nepadaly žaloby akcionářů, to považuji za relevantní. Ale ne prioritní. Prioritní je, myslím si, že to je úkol všech představitelů státu, přes prezidenta a ministry, hájit zájmy občanů a státu,“ uvedl.

Moderátorka se poté ministra v demisi zeptala na to, zda je nějaká dostavba Dukovan vůbec potřeba. Tomáš Hüner o tom nepochybuje. Mimo jiné proto, že v době, kdy budou končit současné bloky, bude v Evropě končit více velkých zdrojů a elektřiny na trhu bude proto málo a nebude tedy možné ji kupovat v zahraničí. A obnovitelné zdroje české potřeby nenasytí.

„Je třeba si uvědomit, že ty zdroje jsou schopné pokrýt maximálně 20 procent veškeré spotřeby. Takže ta otázka zní, z čeho chceme vyrábět zbývajících 80 procent. V současné době vyrábíme primárně z hnědého a černého uhlí. Což z hlediska dlouhodobé perspektivy, ať se to týká omezených zdrojů uhlí v naší lokalitě, a také především proto, že ty zdroje jsou neustále přetěžovány dalšími poplatky za emise, které zamezují provozování takových bloků, tak to asi cesta nebude. Pak zůstává jádro a plyn. Plyn jako nerostnou surovinu na svém území má ČR limitovanou do tří procent. Zbytek dovážíme…,“ vypočítal možnosti ministr. Jádro je tak podle Hünera logickou a praktickou možností. Která bude v Dukovanech stát nějakých 250 až 300 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vyrobil tisící kus důlní sklápěčky
Tohle monstrum zvládne i dítě
Čeští horníci se zatím robotů bát nemusejí