I bez požárů mají hasiči práce dost

Vloni hasiči Severní energetické asistovali třeba u požáru pravoslavného kostela v Mostě. Ilustrační foto: wikipedia.org

Bezmála 1300 zásahů absolvovali v loňském roce hasiči Severní energetické. Jen o několik desítek méně než v roce 2016. Nejčastěji zasahovali v červnu a červenci, celkově ve 170 případech. Letní měsíce patří podle statistik k obdobím, kdy mají hasiči nejvíc práce.

„Je zajímavé, že počet zásahů zůstává meziročně přibližně na stejné úrovni. Nejvíc jsme jich za posledních sedm let zaznamenali v roce 2014, bylo jich 1 500. Největší objem prací samozřejmě zajišťujeme pro těžební společnosti a udržuje se zhruba na stejné úrovni, přestože například v lokalitě ČSA dochází k útlumu,“ shrnul Bronislav Vilhelm, velitel hasičů Severní energetické.

Čtěte také:
Jablka nahradila uhlí
Už jste pili víno z lomu?

Hlavní náplň práce hasičů tvoří takzvané technologické a technické pomoci, což je například asistence při práci s ohněm, mytí a čištění technologií, ale také dodávky užitkové vody, kropení cest nebo plavení popílku v Hořanském koridoru. Hasiči se starají o hydrantové sítě v těžebních společnostech, jejich revize a poskytují i konzultace a poradenství v oblasti požární ochrany. Samotných požárů v těžebních společnostech likvidovali hasiči v loňském roce osm, o polovinu méně než v předchozím roce.

Zřejmě největší akcí, které se v loňském roce podnikoví hasiči zúčastnili, byla na konci srpna likvidace požáru skládky Celio. Během dvou dnů se zde vystřídaly všechny směny hasičů Severní energetické, celkem osmnáct lidí. Za tento zásah dostali oficiální poděkování od Ústeckého kraje. S regionálními hasičskými sbory spolupracují pravidelně. „Obvykle je to při požárech bytů, kde pomáháme i s evakuací osob, většinou se však jedná o dodávky vody, protože máme k dispozici odpovídající techniku. Jen za prosinec jsme v Mostě kolegům tímto způsobem pomáhali dvakrát,“ dodal velitel s tím, že vloni hasiči asistovali třeba u požáru pravoslavného kostela v Mostě, ale také nedaleko Lišnice, Saběnic nebo Havraně, kde pomáhali s hašením zemědělských ploch a se zásobováním hasicí vodou z lokality Vršany. Podíleli se i na likvidaci požáru v průmyslové zóně Joseph, kde navíc pomáhali s evakuací osob.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda