I horníci mají svou linku důvěry

Foto: Wikipedia Petr Štefek

Ve společnosti OKD stále existuje možnost zaměstnanců podávat podněty na jednání, které odporuje etickému kodexu firmy prostřednictvím Linky důvěry existující od roku 2013. Za tu dobu je na ní zaznamenáno 89 kontaktů.

Nejvíce – pětadvacet – jich bylo v prvním roce zřízení linky. Nejméně předloni, jen sedm. Jinak zaměstnanci podávali ročně mezi dvanácti až sedmnácti podněty. Většina se ukázala jako nepotvrzená. Potvrzených případů bylo v průměru okolo pěti ročně, nikdy však ne více než deset,“ popsal pro Měsíčník Horník vedoucí odboru ochrany a kontroly Jan Jurásek.

Ten upozornil také na to, že každoročně bylo několik podnětů, které nešly vyšetřit. „Byly totiž anonymní, případně zaslané z e-mailové schránky, jejíž uživatel na naše doplňující dotazy už nereagoval. K prověření podnětů je zapotřebí uvést jméno poskytovatele, přičemž etický kodex garantuje jak zajištění jeho anonymity, tak ochranu osobních údajů,“ uvedl.

Čtěte také:
OKD zpochybnila nestrannost soudu ve sporu s NWR
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

Nejvíce zaměstnanci v OKD poukazují na porušování vnitřních směrnic a BOZP. Případně jiné trestné činy, jako je korupce a krádež. Pro ty má Linka důvěry samostatné kolonky. Ve statistikách je úplatkářství zaneseno pětkrát, odcizování majetku dvanáctkrát. „Podnětů na špatné pracovně-právní vztahy, užívání alkoholu či drog jsme dostali celkem pětatřicet. A patnáct se jich naopak týkalo šikany či obtěžování ze strany nadřízeného – tzv. bossingu, nebo takzvaného sexuálního harašení,“ popsal vedoucí odboru ochrany a kontroly. Na každý podnět reaguje komise, ve které je kromě něj vedoucí interního auditu firmy Radim Osuch, tajemnice představenstva Vanda Vojtková a právník Roman Apl.

Jednotlivá oznámení vyhodnocujeme, zařazujeme do příslušných kategorií, všemi možnými způsoby prověřujeme jeho pravdivost a podle toho volíme další postup. Oznamovatel pak v každém případě dostává zprávu o vyřešení,“ vysvětlil Jurásek.

Etický kodex má v těžařské firmě zaručit, že se nebude tolerovat porušování předpisů a nařízení, šikana či špatné mezilidské vztahy. „Bohužel jsme ale u některých podnětů z minulosti zjistili, že šlo skutečně jen o vyřizování účtů. Jejich prověřování nám zabralo mnoho sil, prostředků i času,“ uzavřel vedoucí odboru ochrany a kontroly.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme