Doba čtení:4 m, 45 s
Patrik Nacher chce i ve sněmovně používat selský rozum. Foto: Archiv Patrika Nachera

Patrik Nacher přišel do sněmovny loni na podzim. Není však úplným politickým nováčkem, dělal již ministerského poradce a je také pražským zastupitelem. V politice i v energetice nechce uplatňovat ideologii, ale zdravý rozum. Zasedá v Hospodářském výboru, je předsedou Podvýboru pro ochranu spotřebitele.

Působíte v důležitém Hospodářském výboru. Po skončení jeho minulého zasedání jste s několika kolegy vedli vášnivou debatu o regulaci prodejní doby, kterou jste odmítal. O co to vlastně šlo?

To je právě jedno z těch témat s celospolečenským přesahem. Jsem zastáncem pozice, aby stát nezasahoval do našich životů více, než je zdrávo. Prodejní doba je o poptávce ze strany zákazníků na straně jedné a o dohodě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem na straně druhé. Se současnou regulací nesouhlasím. Není jasné, proč právě tyto svátky a nikoliv jiné, proč se zákaz týká obchodů větších než 200 metrů čtverečních, některých provozů a jiných ne. Podpořím návrat selského rozumu, návrat do normálu, tedy do původního stavu.

Hospodářský výbor se samozřejmě bude vyjadřovat i k dostavbě nových jaderných bloků. Jaký vy sám máte pohled na jadernou energii?

Na tuto tématiku opravdu nejsem odborník. Ale opět, zdravým selským rozumem jsem pro.

Příští zasedání výboru se uskuteční v Dukovanech. Jedete do tamní elektrárny s nějakým konkrétním důvodem, chcete tam něco konkrétního prověřit?

Je to výjezdní zasedání výboru, kde kromě standardních bodů budeme projednávat aktuální problematiku energetiky v České republice, dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, pozici naší země k „zimnímu energetickému balíčku“ či připravovanou legislativu v oblasti energetiky.

Čtěte také:
Uhlí stále láká
Německou energetiku zachraňuje uhlí

Jak vnímáte současnou pozici uhlí v české energetice? Mohou jej v tuzemsku opravdu v dohledné době nahradit zdroje jako vítr a fotovoltaika?

Přechod na využívání obnovitelných zdrojů dává smysl, pokud se tak děje postupně, nikoliv překotně. Na to jsme v ČR mistři. Nejprve tomu nevěnujeme pozornost, abychom potom postavili nejvíce solárních panelů na kilometr čtvereční. Koneckonců to všichni můžeme vidět v okolí dálnic a silnic. Jsem příznivec evolučních, nikoliv revolučních cest.

Přišel jste do sněmovny se zkušenostmi z pražského zastupitelstva. Dají se tyhle dva světy nějak srovnávat? Můžete ve sněmovně nějak uplatnit předchozí zkušenosti?

Předně bych chtěl říci, že ti politici, kteří kumulují funkce, kazí reputaci všem. Nejde sedět zároveň ve výkonné funkci v komunální politice a být poslancem parlamentu. Chápu, že to lidem vadí, mě to přímo irituje. Proto jsem se rozhodl, že zůstanu pouhým řadovým pražským zastupitelem, budu tedy pražská témata přenášet na celostátní úroveň, aniž bych přitom měl dvě a více exekutivních pozic a tedy kumuloval funkce.

Abych byl konkrétní, hned od počátku vidím několik témat, která Pražany trápí – činnost směnáren, které nám po celém světě dělají ostudu či řešení takzvané sdílené či digitální ekonomiky, což se konkrétně v Praze týká taxislužby a především problematiky krátkodobého ubytovávání. Určitě by rozvoji Prahy také pomohlo zjednodušit a zrychlit proces výstavby, tedy stavební právo.

Jinak bych se rád věnoval tématům, se kterými mám co dočinění už několik let, kterým se soustavně věnuji nebo ke kterým mám nějakou vazbu. Tedy zejména spotřebitelské právo v celé jeho šíři a jsem proto nesmírně rád, že se po čase obnovil speciální podvýbor pro ochranu spotřebitele. Dále pak legislativu, která řeší život lidí se zdravotním postižením a v neposlední řadě pak mediální právo a ekonomická témata. Zároveň se nebudu vyhýbat okruhům, které mají celospolečenský přesah, a na které se budu dívat z pohledu rozumného liberála. Ať už půjde o zmírnění protikuřáckého zákona – ač jsem celoživotní nekuřák – regulaci prodejní doby a podobně.

Jste také předsedou Podvýboru pro ochranu spotřebitele, který předchozích sedm let nebyl ustaven. Co je jeho hlavním posláním?

Projednat, navrhnout či iniciovat legislativu, která se týká spotřebitele v celém jejím rozsahu, ať už půjde o různé obory, oblasti a resorty. Za prioritní považuji ochranu spotřebitele, kterou bych nazval 2.0, kde první úrovní bylo postavení zákazníků vůči firmám v momentě čerpání nějaké služby. V tomto ohledu se pozice spotřebitelů významně posílila a zlepšila, a to z hlediska jeho práv, větších možností odstoupit od smlouvy, smysluplné ochrany, povinných informací, které musí obdržet a podobně. Problémy nastávají v momentě, kdy dojde k nějakému konfliktu, k nedohodě mezi spotřebitelem a společností. Klienti se u nás jen neradi brání soudní cestou kvůli nákladům, zdlouhavému projednávání a nepředvídatelnému výsledku. To je právě ta ochrana 2.0 – chtěl bych zlepšit postavení spotřebitele v momentě sporu. A to jednak cestou institutu hromadných žalob, zadruhé pak sjednocením a posílením mimosoudního řešení sporu.

Dříve jste byl veřejnosti známý především ve spojení s portálem Bankovnípoplatky.com a bojem proti nesmyslným poplatkům. Jak tohle vaše chvályhodné tažení pokračuje, vyhráváte?

Vyhrávají především bankovní klienti, a to mi dělá velkou radost a pocit zadostiučinění. Když se podíváte a srovnáte nabídku bank před 12 lety, kdy jsem zakládal server a v současnosti, je to jako nebe a dudy. Dnes prakticky všechny banky nabízejí účet bez poplatků, byť některé při dodržení určitých podmínek, sazebníky se viditelně zpřehlednily, zjednodušil se proces změny banky, klienti se stali sebevědomějšími, funguje osvěta, porovnání, skutečný boj o zákazníky. Jsme úplně někde jinde. Kéž by se to dalo říci i o jiných oblastech.

Patrik Nacher

Třiačtyřicetiletý ekonom a mediální poradce, zakladatel a provozovatel portálu Bankovní poplatky.com, který každoročně vyhlašuje anketu o Nejabsurdnější bankovní poplatek. Je autorem knihy Konec finančních negramotů v Čechách. Angažoval se také v záležitostech Národní rady osob se zdravotním postižením.

S politikou má bohaté zkušenosti, pracoval pro ODS, následně pro Unii svobody, byl poradce místopředsedy vlády Petra Mareše a ministra obrany Karla Kühnla. Od roku 2014 je jako nestraník zastupitelem v Praze za ANO. Od října 2017 je poslancem sněmovny.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr