Ideologie proti rozumu

Tisková mluvčí energetické společnosti Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Foto: Sev.en Energy

Abychom mohli v budoucnu svítit a topit co nejšetrněji vůči životnímu prostředí, potřebujeme i nyní bezpečnou a stabilní domácí energetiku, odpověděla v Polemice Lidových novin na kritiku aktivisty Jiřího Koželouha z Hnutí Duha mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Koželouh na stránkách listu před nedávnem kritizoval firmu a jejího majitele Pavla Tykače kvůli těžbě a využívání hnědého uhlí. „Jeho hnutí (DUHA) financuje například i vláda Horního Rakouska, takže je zároveň i placeným odpůrcem českých jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech. Když ale nebudou elektřinu dodávat lidem a podnikům ani uhelné, ani jaderné elektrárny, co nám rozsvítí žárovky? Statistika je zde neúprosná – spotřeba elektřiny v České republice pátým rokem roste, činí necelých 74 terawatthodin. Z toho 43 procent je vyráběno spalováním uhlí, 34 procent dodá jádro. Ekologickými aktivisty obdivované solární elektrárny, které my všichni po jejich brutálním nátlaku dotujeme každý rok více jak 40 miliardami korun, dodávají do sítě pouhá tři procenta! Jenom jediné procento zajistí větrné elektrárny, vodní elektrárny dvě procenta… Kdyby nebylo uhlí a jádra, Česká republika by byla na úrovni doby kamenné. Žádné chytré telefony, pane Koželouhu, žádné osvětlení, a už vůbec ne jakési elektromobily,“ vzkázala Koželouhovi Sáričková Benešová, podle níž je Pavel Tykač zkušený podnikatel, a proto samozřejmě ví, že uhlí zde nebude věčně a že je pochopitelně třeba chránit životní prostředí.

Čtěte také:
Těžaři se ohradili proti lžím aktivistů
Na čistou energetiku počkejte pár století

„Do snížení exhalací dal ze svého sedm miliard korun v podobě účinných moderních filtrů v elektrárně Chvaletice. Investuje do plynových elektráren, plánuje vložit své peníze do velkokapacitních bateriových úložišť, zajímá ho teplárenství.Je ale zároveň zastánce rozumu, nikoli naivních ideologií. Proto si uvědomuje, že abychom mohli v budoucnu svítit a topit co nejšetrněji vůči životnímu prostředí, potřebujeme i nyní v době radikálního technologického přechodu bezpečnou a stabilní domácí energetiku. Na prvním místě jsou pro něho lidé, jejich skutečné potřeby. Nikoli vize „krásného nového světa“, uvedla Sáričková Benešová, která v závěru přidala i osobní vzkaz.

„Pane Koželouhu, tu druhou variantu už v této zemi bohužel celých 40 let od roku 1948 zkoušeli… Jmenovalo se to komunismus. Proč vás nezajímala elektrárna Chvaletice před tím, než se majitelem stal Pavel Tykač? Proč vás až dosud nechávala v klidu teplárna v Kladně?,“ uzavřela.

Mohlo by vás zajímat:
Ze starého lomu je špičkové golfové hřiště
VIDEO: Jezero Most napuštěné za minutu
Po bagrech zůstaly mokřady a čistá voda