Doba čtení:1 m, 39 s
Elektrárna Navajo má výkon 2250 megawatt. Foto: wikipedia.org

Více než 300 lidí, jejichž živobytí závisí na uhelné elektrárně v indiánské rezervaci, se ve Phoenixu shromáždilo, aby požádalo o 90denní odklad jejího uzavření.

Demonstranti, mezi nimiž byli horníci, jejich rodiny, kmenoví i odboroví vůdci, požádali o více času, aby umožnili potenciálnímu kupci elektrárny Navajo v severní Arizoně vypracovat podrobnosti o koupi. Indiáni bojují za záchranu pracovních míst a významného zdroje financování pro kmeny Navajo a Hopi.

těte také:
Odpor proti plynovodu Nord Stream 2 sílí
Cloud Peak Energy dodá uhlí do Japonska

Jen 90 dní! Jen 90 dní!“ skandoval dav. „Nemyslíme si, že by 90 dní nešlo počkat,“ řekl pro msn.com jeden z vůdců kmene Hopi Clark Tenakhongva s tím, že 85 procent příjmů z provozního rozpočtu kmene pochází z elektrárny.

Jolene Bitsui, 42letá samoživitelka čtyř dospělých dětí, která obsluhuje stroje v uhelném dole, uvedla, že jí práce umožňuje, aby její rodina pokračovala ve svém životě v rezervaci Navajo. „Uzavření závodu a dolu znamená zrušení stovek pracovních míst pro kmeny Navajo a Hopi. A jsou to dobrá pracovní místa,“ řekla.

Zdroj je ve vlastnictví několika společností, včetně jejího provozovatele projektu Salt River Project, který vlastní 42,9 procenta a kontroluje dalších 24,3 procenta jménem vlády USA. Vlastníci se na počátku tohoto roku rozhodli, že zastaví provoz v okamžiku, kdy vyprší nájemní smlouva, a budou využívat levnější zdroje energie.

Elektrárna je využívána především k provozu známého akvaduktu Central Arizona Project. Ten využívá sílu k přesunu vody obyvatelům a podnikům v okresech Maricopa, Pinal a Pima. Zařízení vyrábí elektřinu také pro další zákazníky v Arizoně a Nevadě.

Jediný dodavatel uhlí, společnost Peabody, najal investiční bankovní firmu, aby našla nového vlastníka zdroje i dolu Kayenta, který dodává uhlí. Demonstranty povzbudila novinka, že zájem projevila společnost Middle River Powerse sídlem v Chicagu.

 

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj