Indie chce letos těžit více uhlí

Důl v okolí dvoumilionového Dhanbádu, zvaného také Indické hlavní město uhlí. Foto: wikipedia.org

Důl v okolí dvoumilionového Dhanbádu, zvaného také Indické hlavní město uhlí. Foto: wikipedia.org

Zatímco sousední Čína pokračuje v omezování těžby, Indie naplánovala pro uhlí v sezóně 2017/18 vyšší cíle. Ministerstvo uhlí by letos chtělo dosáhnout produkce 660 milionů tun, což představuje meziroční růst o 15 procent. Optimismus rezortu nezviklal ani fakt, že letošní plán nebude s největší pravděpodobností naplněn.

Vykonavatelem ambiciózního úkolu bude Státní společnosti Coal India Limited (CIL). Té patří více než čtyři pětiny domácího trhu a je zároveň největším uhelným těžařem na světě. Ve fiskálním roce 2016/2017 měla dobýt 598 milionů tun uhlí, analytici však čekají, že skutečný výsledek bude „jen“ 575 milionů tun. Na vině je především nižší poptávka ze strany tepelných elektráren.

Čtěte také:
Indové zrušili Greenpeace
Je Indie varováním i pro české Greenpeace?

Co tedy ministerstvo vedlo k záměru plán ještě navýšit? Podle úředníka ministerstva osloveného portálem Mining Weekly je prorůstový cíl dlouhodobý, proto nebere v potaz krátkodobé výkyvy v poptávce. Dillí chce také zamezit opakování předloňské krize, kdy se uhlí na trhu naopak nedostávalo.

Národní energetický regulátor vidí situaci trochu jinak. Podle něj nebude s ohledem na masivní vládní do obnovitelných zdrojů energie následujících šest let potřeba žádná nová tepelná elektrárna. Celkový instalovaný výkon indických uhelných elektráren dosahuje úctyhodných 180 GW. Tepelné zdroje však pracují v průměru jen na 60 až 65procentní výkon.

Vývoj objemu těžby uhlí v Indii po roce 1950 (v milionech tun)

Vývoj objemu těžby uhlí v Indii po roce 1950 (v milionech tun)

Dillí disponuje zásobami více než 60 miliard tun převážně černého uhlí, což zemi řadí na páté místo na světě. Na žebříčku roční produkce se nachází na třetím místě za Čínou a Spojenými státy a před Evropskou unií.

Mohlo by vás zajímat:
Zelená energie? Ďáblova alternativa
Při vyskových teplotách funguje je uhlí a jádro
Zelená energie a teplo už nás stály přes 22 miliard