Indie chce naporcovat uhelného mamuta

indicti-hornici-foto-commons-wikimedia_compressedIndická vláda pověřila premiéra Narendra Modiho přezkoumáním energetické bezpečnosti země a doporučila rozdělení firmy Coal India Ltd, která ovládá trh s uhlím, do několika menších společností.

V Indii je zhruba 70 procent spotřeby elektřiny pokryto výrobou z uhlí a země je třetím světovým producentem a zároveň i třetím světovým dovozcem uhlí, což chce vláda změnit a pomocí podpory domácí těžby se zbavit závislosti na importu, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Indové zrušili Greenpeace
Je Indie varováním i pro české Greenpeace?

Státní firma Coal India, jejíž hodnota byla odhadnuta na 28 miliard dolarů (710 miliard korun) by podle návrhu, který má premiér oficiálně obdržet v příštích dnech, měla být rozdělena do několika menších společností. To by vedlo k zvýšení konkurence v sektoru a ve svém důsledku k lepší výkonnosti nových firem.

Pokusy o rozbití největšího světového uhelného monopolu již neúspěšně proběhly v minulosti a potkaly se protesty od silných dělnických odborů, které zastupují více než 350 000 zaměstnanců společnosti. Vláda na jejich popud v roce 2014 odložila návrh na neurčito.

To co nastane po rozpadu velké společnosti, je to, že bude snazší kontrolovat ty malé společnosti. Ale jestli se to stane, tak se proti tomu budeme bránit všemi dostupnými prostředky, stávku nevyjímaje,“ uvádí D. D. Ramanandan z federace pracovníků Coal India, která zastupuje přes 100 000 zaměstnanců společnosti.

Coal India je druhým největším zaměstnavatelem, dle kritiků je ovšem neefektivní. Pod vládou ministra Modiho nicméně došlo k prudkému nárůstu produkce. Toho bylo docíleno miliardovými zakázkami na nákup nových těžebních strojů, které zvýšily efektivitu produkce. Indická vláda chce dosáhnout do roku 2020 toho, aby se produkce Coal India (či jejích nástupců) zvýšila z dnešních 539 milionů tun ročně na 1000 milionů tun. Tím by se společnost podílela na celkové produkci uhlí země ze dvou třetin.

Mohlo by vás zajímat:
Zelená energie? Ďáblova alternativa
Při vyskových teplotách funguje je uhlí a jádro
Zelená energie a teplo už nás stály přes 22 miliard