Doba čtení:1 m, 24 s
Indie očekává, že uhlí zůstane jeho dominantním zdrojem energie ještě několik desetiletí. Ilustrační foto: wikipedia.org

Indie plánuje, že v příštím desetiletí investuje 4 biliony rupií (54,5 miliard dolarů) do projektů čistého uhlí.Cílem investic je čerpat domácí zdroje energie a omezit dovoz, uvedl federální ministr vnitra AmitShah.

Investice budou směřovat do čistých uhelných zařízení, včetně zplyňování uhlí a metanu v uhelném loži, uvedl Shah při slavnostním podpisu smlouvy na vývoj nových dolů. Řekl, že uhelná energie bude klíčem k dosažení ambicí Indie stát se ekonomikou v hodnotě 5 bilionů dolarů, napsal server msn.com.

Čtěte také:
V Indii začala privatizace uhelných dolů
Začíná světová plynová válka?

Indie, třetí největší producent skleníkových plynů na světě, očekává, že uhlí zůstane jejím dominantním zdrojem energie ještě několik desetiletí, i když se velká část světa snaží opustit fosilnípaliva, která jsou obviňována z příspěvku ke globálnímu oteplování a znečištění ovzduší.

„Musíme splnit cíl, abychom se stali ekonomikou v hodnotě 5 bilionů dolarů, a proto musíme využít naše zásoby uhlí,“ řekl Shah vítězným dražitelům první indické aukce uhelných bloků pro komerční těžbu. „V příštích třiceti letech bychom se měli podívat na využití našich zásob uhlí pod zemí, abychom urychlili ekonomický růst. Při pohledu na rychlý růst alternativních zdrojů energie platí, že čím dříve tyto rezervy vyčerpáme, tím lépe pro nás,“ dodal.

Uhlí pomohlo v první polovině fiskálního roku končícího v březnu vyrobit asi 64% indické elektřiny, i když jeho podíl klesal s růstem obnovitelných zdrojů energie.

Je nemožné provozovat průmysl nebo dokonce pěstovat plodiny bez použití nějaké formy energie. A energie bude ještě po několik desetiletí znamenat uhlí,“ uvedl indický ministr uhlí PralhadJoshi.