Indie plánuje zavírání dolů, hrozí stávky

Coal India v současné době společnost provozuje 413 dolů, z toho 207 je povrchových, 176 hlubinných a 30 smíšených. Foto: wikipedia.org

Pod tlakem nízké poptávky po uhlí, klesajících zisků a vysokého očekávání pracovníků při pokračujícím vyjednávání o výši mezd, oživila indická státní společnost Coal India myšlenku uzavření ztrátových dolů.

Firma nedávno vypracovala seznam 65 ztrátových doly, u kterých se uvažuje o jejich uzavření. Více než polovina, konkrétně 37 dolů s přibližně 15 tisíci zaměstnanci, by měla být uzavřena během letošního a příštího roku, uvedl server thehindubussinesline.com.

Čtěte také:
Indové zrušili Greenpeace
Je Indie varováním i pro české Greenpeace?

„Není žádné ospravedlnění pro to, aby ztrátové doly poškozovaly hospodářskou bilanci celé firmy. Tím, že je uzavřeme, ušetříme nemalé finanční prostředky,“ řekl zástupce Coal India.

Plány firmy se nelíbí odborům. Ty zastupují až 400 tisíc horníků a vyhrožují třídenní stávkou ještě tento měsíc. A to i přesto, že vedení Coal India ujišťuje, že zaměstnanci, kterých se uzavírání bude týkat, budou přesunuti do povrchových dolů, čímž se zvýší produkce uhlí.

Firma se pokouší některé doly uzavřít již téměř dvě desetiletí. Poslední pokus proběhl v roce 2010. Plán však neuspěl právě kvůli odporu odborů. Následně firmě pomohly vysoké ceny energií a komodit. Cena uhlí na trhu byla tak vysoká, že se vyplácela i nákladná těžba v hlubinných dolech. Zhroucení cen energií v roce 2014 však znamenalo zásadní problém.

„Neexistuje žádný způsob, jak udržet těžbu v trvale ztrátových dolech. Doufáme, že odbory přijmou realitu a zmenší odpor k jejich uzavírání,“ uzavřel zástupce firmy.

Firma chce v letech 2018-19 vytěžit až miliardu tun uhlí, jen 5 procent má ale pocházet z nerentabilních hlubinných dolů.

Mohlo by vás zajímat:
Zelená energie? Ďáblova alternativa
Při vyskových teplotách funguje je uhlí a jádro
Zelená energie a teplo už nás stály přes 22 miliard