Indie ruší velké solární plány

Indický premiér Narendra Modi. Foto: wikipedia.org

Indické ministerstvo financí uvalilo 70procentní clo na dovoz součástek fotovoltaických elektráren, aby tak ochránilo místní průmysl. Tento krok fakticky znamená konec plánu premiéra Narendra Modiho na instalaci výkonu 100 gigawat z obnovitelných zdrojů do roku 2022.

O zavedení cla požádali vládu indičtí výrobci solárních článků a modulů. Pětice indických společností – Mundra Solar, Indosolar, Jupiter Solar, Websol Energy a Helios – sdružená v indické asociaci výrobců solárních panelů předložila petici, která žádala ochranu před rostoucím dovozem levnějších výrobků.

Čtěte také:
Spotřeba uhlí poroste hlavně díky Asii
Uhlí se stěhuje do jihovýchodní Asie.

Po schválení bude ochranná daň uplatňována na produkty dovážené ze všech rozvinutých zemí a rovněž Číny a Malajsie, které společně dodávají 90 procent solárních komponent používaných v Indii.

Indický solární sektor však nemá dostatečnou výrobní kapacitu, aby omezení dovozu plně nahradil. To v praxi znamená, že se zvyšování podílu výroby elektřiny ze slunce v Indii výrazně zpomalí.

Spotřeba energie v zemi však zároveň neustále roste. Do roku 2022 podle odhadů stoupne skoro o čtvrtinu. Proto se Indie stává stále významnější producentem i dovozcem uhlí. Indie budující svoji infrastrukturu hodlá výrazně zvýšit výrobu oceli a v ní se bez uhlí neobejde.

Mohlo by vás zajímat:
Unikátní laser umí vyrovnat terén
Moderní technologie ovládají dozery
Černouhelný prach je moderní palivo