Indie sníží dovoz uhlí o třetinu

V 2024 se celková poptávka po uhlí v Indii zvýší na přibližně 1,2 miliardy tun oproti současným 970 milionům. Foto: wikipedia.org

Indické ministerstvo uhlí připravuje plán na snížení dovozu paliva v průběhu příštích pěti let nejméně o třetinu. Počítá se s nárůstem domácí produkce a zvýšením podílů obnovitelných zdrojů v indickém energetickém mixu.

Dovoz by měl do roku 2024 klesnout pod 150 milionů tun ročně. V loňském roce se do Indie dovezlo celkem 235,2 milionů tun. Pro splnění cíle se státní těžební firma Coal India zaměří na zvýšení své roční produkce na 880 milionů tun do roku 2024, což je oproti současnosti nárůst o 7,7 procenta, uvedl server msn.com.

Čtěte také:
Nelegální těžbu odhalí vesmírná technologie
Indie umožní těžit uhlí i soukromníkům

V dovozech bude dominovat nákup koksovatelného uhlí pro výrobce oceli, protože domácí dodávky této suroviny jsou omezené. Dalším významným kupcem jsou elektrárny, které potřebují kvalitnější dovážené uhlí.

Kromě zvyšování produkce u státních dolů Coal India a Singareni Collieries Co. budou muset více těžit i soukromé firmy. V 2024 se totiž celková poptávka po palivu v zemi zvýší na přibližně 1,2 miliardy tun oproti současným 970 milionům.

Podle Ústředního úřadu pro elektřinu ministerstva energetiky se odhaduje, že podíl uhlí na výrobě elektřiny v Indii se do roku 2030 sníží na 50 ze současných přibližně 72 procent.

Mohlo by vás zajímat:
Unikátní laser umí vyrovnat terén
Moderní technologie ovládají dozery
Černouhelný prach je moderní palivo