Indonésie: Nový zákon pomůže těžařům

Indonésie patří k největším světovým producentům uhlí. V zemi se z něj vyrábí téměř polovina elektrické energie. Foto: pixabay.com

Rozsáhlá novela indonéského prezidenta Joko Widodo o „vytváření pracovních míst“ se snaží změnit asi 80 zákonů ovlivňujících mnoho obchodních sektorů, včetně těžby, s cílem stanovit pravidla, která jsou pro investory těžkopádná.

Indonésie je velkým vývozcem produktů z tepelného uhlí, cínu a niklu, ale celkové těžební investice klesly ze 79 bilionů rupií (5,8 miliard dolarů) v roce 2017 na 59 bilionů rupií (4,3 miliard dolarů) v loňském roce, uvedl server reuters.com.

Čtěte také:
Blackout zabíjel ve Venezuele
Berlínský blackout vyděsil Němce

Těžaři nejvíce podporují ustanovení zákona, kterým by se stanovila velikost těžební oblasti na základě pracovního plánu předloženého ke schválení vládou. Opatření by nahradilo současná pravidla, která plošně omezují velikost nových uhelných dolů na 15 000 hektarů a dalších minerálních dolů na 25 000 hektarů.

Návrh zákona by rovněž umožnil těžařům získat počáteční třicetileté těžební povolení, které by bylo možné pravidelně prodlužovat po celou dobu životnosti dolu, ale pouze v případě, že by těžební firma investovala do navazujících rud nebo do projektů zplyňování uhlí. Vláda totiž chce, aby těžaři zpracovávali uhlí na plynný dimethyl ether, který nahradí dovoz zkapalněného ropného plynu.

Návrh je vhodný pro investiční klima v těžebním sektoru, protože poskytuje větší právní jistotu,“ řekl Ido Hutabarat, předseda indonéské těžební asociace. „Pokud lze prodloužení povolení provést tak dlouho, dokud bude životnost dolu, lze realizovat masivní investice do downstreamingu, protože věřitelé budou mít také větší jistotu pro své půjčky,“ dodal.

Hendra Sinadia z Indonésie Sdružení uhelných horníků uvedla, že návrh zákona je pozitivním krokem, ale je zapotřebí znát další podrobnosti, včetně informací o cenách plynu vyrobeného z uhlí.

Návrh zákona však může čelit „těžké debatě“ v parlamentu, zejména pokud jde o velikost těžebních oblastí. Odpůrci uhlí tvrdí, že odstranění omezení velikosti těžebních koncesí by mohlo mít za následek vážné sociální a environmentální důsledky pro okolní komunity. Ekologové se také obávají, že nová pravidla odstraní pobídky pro horníky k obnovení těžebních lokalit.

Indonésie vytěžila v roce 2017 477 milionů uhlí, což ji řadí mezi světovými uhelnými producenty na pátou příčku. Uhlí využívá k výrobě přibližně 44 procent své elektrické energie. Indonéský uhelný průmysl je spíše roztříštěný, protože v zemi existuje málo velkých výrobců a naopak mnoho malých hráčů, kteří vlastní uhelné doly a koncese na těžbu (hlavně v Sumatře a Kalimantanu).

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě