Indonéský důl získá úvěr 3,4 miliardy dolarů

Ilustrační foto: Imagio.cz

Japonská banka pro mezinárodní spolupráci (JBIC) se po letech odkladů dohodla na úvěru 3,4 miliardy dolarů pro indonéský uhelný projekt Batang.

Banka JBIC, která je financována z japonských veřejných zdrojů, se na úvěru pro uhelnou elektrárnu Batang v centrální části Jávy bude účastnit částkou přes dvě miliardy dolarů. Další japonské banky Sumitomo Mitsui, Mizuho a Bank of Tokyo-Mitsubishi se dle informací JBIC budou částečně podílet na celkovém úvěru 3,4 miliardy dolarů.

Čtěte také:
Japonsko se od uhlí neodvrací
Čínští horníci vyhráli odškodné za nucené práce

Stavba měla začít již v roce 2012, ale byla opakovaně blokována vlastníky půdy , kteří nesouhlasili s výměnou svých rýžových polí ve prospěch elektrárny. Indonéský nejvyšší soud však smetl ze stolu celou sérii žalob drobných držitelů půdy a umetl tak cestu pro vládu, aby co nejdříve získala zbývající pozemky nutné pro pokračování projektu.

Pro provoz a vybudování elektrárny Batang, byl indonéskou těžařskou firmou PT Adaro Energy Tbk a japonskou společností Itochu Corp and Electric Power Development Co (J-Power) založen společný podnik PT Bhimasena Power Indonesia (BPI).

Japonsko je jedna z nejvyspělých ekonomik světa, která stále podporuje těžbu uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Podvalník prověřil i tank
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti