Inspekce varuje před podvodníky

Doba čtení:1 m, 0 s

Elektroměr. Ilustrační foto: Wikipedia

Státní energetická inspekce (SEI) varuje před podvodníky, kteří se vydávají za její inspektory. V minulých dnech se objevili na Jihlavsku. ČTK to sdělila mluvčí inspekce Radka Vymlátilová.

Podvodníci se pod záminkou kontroly dostávají do bytů a žádají od majitelů informace týkající se dodávky elektřiny, dodavatelské smlouvy, spotřebě energie a další informace, z nichž většinu ale inspekce vůbec nekontroluje.

„Inspektoři SEI mají oprávnění kontrolovat pouze instalace přístrojů na regulaci tepelné energie, nikoliv spotřebu energie či dokonce smlouvy nebo vyúčtování,“ uvedl ústřední ředitel inspekce Pavel Gebauer.

Upozornil, že inspektoři SEI se navíc při kontrolách vždy předem písemně ohlásí a domluví si termín návštěvy. Neexistuje tedy, aby přišli bez ohlášení. „Žádáme proto veřejnost, aby byla mnohem více obezřetnější v případech, kdy se jim cizí osoba představí jako kontrolor energetické inspekce,“ dodal Gebauer.

Státní energetická inspekce kontroluje například dodržování zákona o hospodaření energií nebo zákona o podporovaných zdrojích energie. Kromě prověrek souvisejících s těmito dvěma zákony kontroluje například energetické audity a štítkování spotřebičů. Má na starosti i kontrolu osazení měřidel tepla, které musí od Nové roku mít všechny byty v budovách, kde se rozúčtovávají náklady na dodávku tepla mezi nájemníky.