
Dvě největší investiční společnosti světa BlackRock a Vanguard Group na dotazy oficiálních zástupců Spojeného království v oblasti energetiky jasně odpověděly, že v investicích do fosilních paliv budou pokračovat a nesouhlasí s názorem, že zelené plány na změnu klimatu vyžadují ukončení financování uhlí, ropy či plynu.
Zástupci BlackRocku a Vanguardu reagovali konkrétně na dotaz britského výboru pro environmentální audit. Ten se v srpnu dotazoval, jak tyto firmy hodlají vyvážit doposud předpokládaný odklon od aktiv ve fosilních palivech s udržením energetické bezpečnosti ve Spojeném království. Jde o zásadní obrat. I tyto investiční giganty se totiž dříve zavázaly, že nejpozději do roku 2050 hodlají financovat pouze projekty s nulovými emisemi, napsal server iHned.cz.
„Role BlackRocku, jakožto správce svěřených peněz našich klientů, není při přechodu (k udržitelnému financování) v navrhování konkrétních výsledků dekarbonizace v reálné ekonomice,“ stojí v prohlášení firmy, která spravuje aktiva převyšující hodnotu osmi bilionů dolarů. Ještě na začátku roku 2020 přitom generální ředitel firmy Larry Fink ve výročním dopise vedení tvrdil, že firma se v budoucnu bude vyhýbat investicím, které by mohly ohrožovat životní prostředí nebo přispívat ke klimatickým změnám.
S ukončením financování fosilních paliv nepočítá ani kanadská nadnárodní investiční společnost Brookfield Asset Management. Její zástupci jen uvedli, že vyzvali firmy, do nichž mají zainvestováno, aby snížily své emise. O ukončení dekarbonizačních plánů uvažuje také další člen glasgowské aliance, americká investiční banka JPMorgan Chase. V jejím případě jde zase o reakci na zpřísněná kritéria ze strany OSN, která v červnu zavedla nová a přísnější pravidla v oblasti snižování emisí.