iUHLI.TV: Proč mizí české obce?


Ekologičtí aktivisté do říjnového rozhodnutí vlády o limitech šíleli, že se kvůli těžbě uhlí musí bourat lidská sídla. Do Horního Jiřetína se sjížděli z celé ČR, aby svými těly obec bránili. V minulosti byly přitom zbourány již stovky obcí třeba kvůli vodním přehradám, jaderným elektrárnám, hraničnímu pásmu nebo vojenským újezdům.

Jen v hraničním pásmu v minulosti zaniklo 273 obcí. Lidé o své domovy ve velkém přišli také kvůli potřebám armády. Na území ČR bylo osm vojenských výcvikových prostorů, kvůli nimž padlo téměř 330 obcí, osad a samot. Nejvíce v prostoru Hradiště, kde bylo zbouráno 94 obcí.

Čtěte také:
Vršanská uhelná dala loni na rekultivace 100 milionů
Rekultivace pomáhají obrazu Mostecka

Osm obcí bylo zbouráno také kvůli jaderným elektrárnám Dukovany a Temelín. Více než 170 obcí, osad a samot pohřbily vodní nádrže. Rovných 50 obcí zaniklo kvůli stavbě přehrady Orlík, kvůli přehradě Slapy to bylo 32 obcí a kvůli nádrži Lipno 20 obcí. Kvůli těžbě hnědého uhlí muselo v minulosti padnout zhruba 120 obcí.

Dalším kandidátem na zaniklou obec jsou Nové Heřminovy na Bruntálsku. Obec má být z části zbourána kvůli stavbě nové přehrady. Vedení obce protestuje, stavbu ale může podle zástupců Povodí Odry jen zdržet, ne zablokovat.

Historii zaniklých obcí podrobně mapuje portál zanikleobce.cz, který založil Pavel Beran. Podívejte se na video, v němž Beran vysvětluje, co ho k založení webu v roce 2004 vedlo.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Prohlédněte si ostravské Hradčany
VIDEO: Majstrštyk skotské střelmistra
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník