Jádro má primárně financovat ČEZ

Jaderná elektrárna Temelín. Foto: ČEZ

Výstavbu nových jaderných bloků by měla primárně financovat energetická společnost ČEZ. Uvedla to ČTK s odkazem na připravovaný Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR, který chystají ministerstva průmyslu a financí. Materiál je od pátku 17. ledna v připomínkovém řízení.

Pro financování jádra materiál zahrnuje i další dvě varianty. Právě kvůli způsobu financování ČEZ loni v dubnu zrušil tendr na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. Nedostal totiž vládní garance. Plán rozvoje jádra má navazovat na aktualizaci Státní energetické koncepce, jejíž projednávání ministři před Vánoci přerušili. Důvodem je otázka zachování či prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji.

„Z pohledu státu jednoznačně preferovanou variantou investičního modelu výstavby nových jaderných zdrojů je varianta investice prostřednictvím stávajícího majitele a provozovatele jaderných elektráren společností ČEZ, popřípadě její stoprocentně vlastněnou dceřinou společností,“ stojí v materiálu. Dále mimo jiné uvádí, že varianta vychází z předpokladu, že polostátní společnost ČEZ vypracuje relevantní investiční záměr, který následně posoudí valná hromada a v případě souhlasu realizován.

Druhá varianta počítá s investicí prostřednictvím privátního sdružení investorů. Složení konsorcia a procentuální rozložení majetkových podílů by záviselo na ochotě jednotlivých investorů vstoupit do projektu.

Třetí varianta uvažuje o přímé výstavbě ze strany státu prostřednictvím nově založeného státního podniku. „Tato varianta je však z důvodu velkého počtu negativ a především z důvodu vysokého dopadu na státní rozpočet a s tím souvisejícího zvyšování státního dluhu nejméně pravděpodobná, a je proto uváděna pouze pro úplnost,“ uvádí předkládací zpráva ministerstva.

Podle materiálu je žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. Plán také uvádí, že při paralelní přípravě projektů v obou českých jaderných elektrárnách je možné předpokládat náklady státu v rozmezí 4,3 až 32 miliard korun, podle toho, kdy stát do projektů vstoupí.

Nejvýznamnějším akcionářem společnosti ČEZ je Česká republika s podílem na základním kapitálu téměř 70 procent. Akcie ČEZ jsou obchodovány na pražské a varšavské burze cenných papírů.

V Česku společnosti Skupiny ČEZ těží a prodávají uhlí, vyrábějí a distribuují elektřinu
a teplo, obchodují s elektřinou a dalšími komoditami, prodávají koncovým zákazníkům elektřinu, teplo a zemní plyn a poskytují další služby. V zahraničí se Skupina ČEZ zaměřuje zejména na trhy ve střední a jihovýchodní Evropě.