Jak moc je moderní společnost závislá na elektřině?

Bez elektřiny se samozřejmě zastaví i výroba v automobilkách. Ale ani se nebude operovat v nemocnicích. Foto: General Motors

Neviditelná síla elektřiny je pro každou moderní společnost naprosto klíčová. Jistě ne tak, jako pitná voda, to je fakt. Ale ani k té pitné vodě se již dnes bez elektřiny nedostaneme.

V běžném životě v současné Evropě nemá nikdo důvod uvažovat o tom, proč co umožňuje fungování telefonu, počítače, nebo osvětlení domácnosti. Samozřejmě všichni víme, že je to díky elektřině. Už méně si uvědomujeme, že díky elektřině jezdí tramvaje, trolejbusy a v Praze metro, že pohání eskalátory v nákupních centrech, otevírá automatické dveře, nebo pohání výtahy a klimatizace.

Čtěte také:
Energetika dostává největší šok za 70 let
Češi žádají energetickou soběstačnost

Díky ní funguje elektrické nářadí, včetně toho akumulátorového. Umožňuje provoz lékařských přístrojů a zařízení i vědeckých aparatur. Bez elektřiny by nefungovala kina, herní konzole, samozřejmě televize ani rádio. Ani elektrické lokomotivy. V divadlech by se jen neradi vraceli k vytahování kulis klikou. Přestaly by fungovat nápojové automaty, automaty na lístky, na kde co. Ostatně by bez ní nepracovaly ani elektrické sporáky, mikrovlnné trouby, rychlovarné konvice, toustovače a toastery, ledničky a mrazáky, ba ani plynové a sporáky, protože stroje potřebné k distribuci plynu jsou elektrické.

Takže by došlo i na plynové kotle domácích topení a ohřevu vody. A také na teplo a teplou vodu z tepláren, protože ani ty bez elektřiny nefungují. Přestaly by fungovat i pračky, sušičky a prádelny, zavlažovací systémy. Ustaly by i dodávky vody z vodáren.

Bez elektřiny nebudou fungovat domácí alarmy, ani jiné bezpečnostní systémy, včetně radarů a řízení letového provozu na letištích. Nevybereme peníze z bankomatu, nekoupíte jízdenky přes internet, nebo z mobilu. Nenatankujete benzín, naftu, ani plyn. Nebudou fungovat záchranářská centra, úřady, ani továrny.

Tenhle neúplný výčet uvádím jako připomínku skutečnosti, jak moc je pro nás elektřiny nezbytná. Protože bez ní by se náš život opravdu zastavil.

Leccos by se mohlo zase po staru otáčet díky klice, rumpálu, síle rukou, nebo volů či koní (byli-li by). Třeba kdysi zubní vrtačku pohánělo šlapání zubaře… Ale chtěli bychom ještě takhle žít? Tím spíš, že zdaleka ne všechno by se dalo zprovoznit bez elektřiny.

Samozřejmě předcházejí řádky, nejsou popisem aktuálně hrozícího stavu. Ale v době, kdy politici napříč Evropou houfně přísahají na přechod na neřiditelné obnovitelné zdroje, navíc bez prakticky proveditelné akumulace elektřiny, je dobré to mít na paměti. Tím spíš, že leckomu připadá zbytečné, aby bylo Česko ve výrobě elektřiny soběstačné.

Jedinou správnou cestou do budoucna je mít k dispozici tolik vlastního instalovaného výkonu, kolik elektřiny Česko spotřebovává. Samozřejmě s patřičnou rezervou na výpadky a odstávky.